close
Paksra koncentrál az OAH
Atom - Egyéb

Paksra koncentrál az OAH

Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) idei legfontosabb feladatai között van a paksi erőmű kettes blokkjának üzemidő-hosszabbítására vonatkozó engedélykérelem elbírálása, valamint a lehetséges bővítésre való felkészülés, amelyben már történtek lépések – mondta Fichtinger Gyula, az OAH főigazgatója a hatóság csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján.

A kettes blokk üzemidő-hosszabbítási kérelmét az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. az elmúlt év végén benyújtotta, az elemzések felülvizsgálatával, helyszíni ellenőrzéssel hoz határozatot az OAH arról, hogy a blokk “milyen további üzemidőre alkalmas” – mondta a főigazgató. Fichtinger Gyula kifejtette: 2009-ben nyilvánvalóvá vált, hogy Magyarország atomerőmű építést tervezi, az OAH azóta foglalkozik az erre való felkészüléssel. Ez a jogszabályi környezet, a biztonsági követelményrendszer és a hatósági munka létszám-, illetve költségigényeire is kiterjed, illetve magába foglalja a lehetséges blokktípusok műszaki paramétereinek megismerését – foglalta össze a nukleáris hatóság főigazgatója.

A részletekről Fichtinger Gyula azt mondta, hogy felülvizsgálták, átdolgozták a nukleáris biztonsági követelményrendszert. Figyelembe vették a csernobili, fukusimai, 2003-as paksi tapasztalatokat, a nemzetközi gyakorlatot, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ajánlásait. A 2500 elemből álló követelményrendszer 29 eleménél módosítást kezdeményezte és 50 új követelmény bevezetését javasolta a hatóság annak érdekében, hogy a nukleáris biztonságot garantálják. A szükséges jogszabály módosítást jelenleg véleményezik.

Az OAH az engedélyezéshez szükséges létszám- és anyagi forrásigényt felmérte, de még nem rendelkezik ezekkel – mondta a főigazgató. Hozzátette, lehetetlen megmondani, hogy az engedélyezés meddig tart, hiszen mintegy féltucatnyi “nagy” telephely engedélyről és körülbelül hatezer kisebb engedélyről van szó. Dolgoznak ennek a programnak az ésszerűsítésén – közölte.

A főigazgató újságíró kérdésre elmondta, hogy nem kérték ki a hatóság véleményét a paksi bővítésre vonatkozó megállapodás előtt, de ez “szerte a világon így működik” hiszen ez egy “politikai, gazdaságpolitikai” kérdés. A hatóság akkor jut szerephez, amikor az alaptípust a hazai követelményekhez, sajátosságokhoz igazítják.

Fichtinger Gyula azt mondta, az általuk eddig vizsgált öt típus között az orosz blokktípus is szerepel. Ezek mindegyike az úgynevezett 3plusz generációhoz tartozik és teljesíti az általános elvárásokat, rendelkezik azokkal a szükséges biztonsági rendszerekkel. Az OAH főigazgatója arról is beszélt, hogy a csillebérci kutatóreaktorban használt nagydúsítású fűtőelemeket a hatóság engedélyével és folyamatos ellenőrzése mellett visszaszállították Oroszországba. Szintén Oroszországba viszik majd 2015-ig a 2003-ban megsérült, hermetikus tokokban tárolt paksi fűtőelemeket.

A 2014-es feladatok közül a paksi bővítés és üzemidő hosszabbítással kapcsolatos hatósági munka mellett a legjelentősebb az, hogy a radioaktívhulladék-tárolók biztonságának hatósági felügyelete július 1-jétől a hivatal hatáskörébe kerül – mondta Fichtinger Gyula.