close
Megkezdődhet az orosz árampiac megnyitása
Áram - Egyéb

Megkezdődhet az orosz árampiac megnyitása

Évekig tartó huzavona után megszületett a döntés az orosz villamosenergia-monopólium, az UES feldarabolásának részleteiről – írja a keddi Világgazdaság.Évekig tartó huzavona után megszületett a döntés az orosz villamosenergia-monopólium, az UES feldarabolásának részleteiről. A tulajdonosok megegyeztek abban, hogy milyen alapelvek szerint szerezhet részesedést az erőművekben az, akinek UES-részvénye van.

Az Egyesült Energiarendszerek (UES) igazgatótanácsa – amelyben a többségi tulajdonos állam mellett a külföldi befektetők képviseltetik magukat – egyhangúlag elfogadta azt a tervet, amelynek értelmében a részvénytulajdonosok meghatározott arányban átcserélhetik UES-részvényeiket a társaság tulajdonában lévő erőművek részvényeire. Lapbeszámolók szerint a kormány – amely az UES részvényeinek 52,5 százalékát birtokolja – nem vesz részt a részvénycserében, erőforrásait a hálózat működtetésére koncentrálja, amely továbbra is állami tulajdonban marad.

A tervek szerint leválasztják a társaságról annak mintegy hetven áramtermelő és -értékesítő egységét, továbbá regionális leányvállalatait. Az állami monopolcég felbontása az orosz árampiac felszabadításának alapvető feltétele, s egyben a külföldi befektetők megjelenését is ösztönzi az orosz villamosenergia-iparban.

A piac egyértelműen üdvözölte a döntést, az UES papírjainak árfolyama 40 százalékkal emelkedett az utóbbi napokban, s az elemzők is úgy látják, hogy az UES feldarabolása mérföldkő az orosz állami monopóliumok átalakításának folyamatában, s minta lehet például a Gazprom és az államvasutak átszervezésére is.

A lépést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is sürgette, de magának az UES-nek is szüksége van rá. Létesítményeinek tízéves korszerűsítési programja ugyanis mintegy 20–35 milliárd dollárba kerülne, erre azonban – piaci feltételeket elváró – külföldi befektetők bevonása nélkül nemigen van pénze.

Az orosz árampiac felszabadításának másik fő, s így az IMF által napirenden tartott feltétele a költségeket tükröző áramárak kialakítása. Ez a gyakorlatban mintegy 100 százalékos áremelést jelent. (Ma egy kilowattóra áramért 1,2 centnek megfelelő összeget kell fizetni Oroszországban, az Európai Beruházási és Fejlesztési Bank szerint a reális árszint viszont 2,3-2,5 cent.)


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.