close
Az Északi-tenger felé terjeszkedik a Mol
Egyéb - Olaj

Az Északi-tenger felé terjeszkedik a Mol

A MOL-csoport egy mérföldkövet jelentő tranzakcióval kiterjeszti kutatás-termelési tevékenységét a vonzó északi-tengeri régióra. Az Egyesült Királyság kontinentális talapzatán található tengeri mezőket a német BASF Csoport tagjától, a Wintershall-tól vásárolja meg.

Az akvizíció stratégiai jelentőségű, mivel a MOL-csoport szándéka, hogy a tengeri kutatásban felhalmozott tudásbázisát elmélyítse és további növekedést érjen el ebben a régióban. A tranzakcióval azonnal gyarapodik a társaság szénhidrogén készlete, és jelentős termelésnövekedés valósul meg közép-távon.

A társaság aktív portfólió menedzsment stratégiájával összhangban a MOL-csoport részvény adásvételi-szerződést kötött a Wintershall-lal, 14 kutatási-termelési licenc részesedésének megvételéről, amelyek az Északi-tenger Egyesült Királysághoz tartozó részén találhatóak. A tranzakció révén a MOL-csoport a vonzó északi-tengeri régióban is megveti a lábát.

“Mérföldkőnek tekintem a MOL-csoport történetében a tranzakciót. Az Északi-tenger a megfelelő régió számunkra, hogy megtegyük ezt a stratégiai lépést, mely lépéssel világos üzenetet küldünk befektetőinknek és versenytársainknak, hogy a MOL-csoport komolyan gondolja a növekedést, és képes új területeken megjelenni. Az Északi-tenger egy már jól fejlett kutatási és termelési terület, néhány más befektetésünkhöz viszonyítva viszonylag alacsony a politikai kockázat, amely csökkenti a csoport általános kutatási és termelési politikai kockázati szintjét. Az Egyesült Királyság kiszámítható és transzparens szabályozói környezetet nyújt.” – mondta Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója a szerződés aláírásakor.

A kiegyensúlyozott portfolió lehetővé teszi a MOL-csoport számára, hogy megtartsa és növelje termelését, ezzel egyidejűleg kiegyensúlyozza a társaság földrajzi jelenlétét és a járulékos kockázatokat. Továbbá lehetővé teszi a MOL-csoport számára, hogy innen kiindulva további kutatási-, fejlesztési- és termelési fázisban lévő eszközöket szerezzen.

A kiterjedt északi-tengeri infrastruktúra lehetővé teszi az új találatok gyors fejlesztését és a kisebb találatok kiaknázását is vonzóbbá teszi. Az akvizíciót követően a MOL-csoportnak lehetősége nyílik az Egyesült Királyságban kiírt kutatási koncessziós pályázatokon való részvételre, továbbá szorosabb együttműködést alakíthat ki a régióban működő elismert tengeri operátorokkal, megnyitva az utat további közös projektekhez.

Alexander Dodds, a MOL-csoport kutatás-termelés ügyvezető igazgatója elmondta: „Az Egyesült Királyság, és különösen a kiválasztott terület, kielégítik minden befektetési várakozásunkat és követelményünket, mind technikai, mind pénzügyi, mind stratégiai szempontból. Biztos vagyok benne, hogy ezzel a stratégiai lépéssel lendületet veszünk, amit kihasználva felgyorsítjuk a MOL-csoport tengeri kutatás-termelési aktivitását. Komolyan vesszük a kutatás-termelés növelését, és folytatjuk, hogy pozitív eredményeket érjünk el, mind az Északi-tengeren, mind más kulcs régióinkban. Mindez jelentős lépésváltást jelent a társaság életében.”

Az eszköz adás-vétellel egyidejűleg a MOL-csoport és a Wintershall stratégiai együttműködési megállapodást kötött, amelynek célja kutatási és termelési növekedési projektek közös megvalósítása az északi-tengeri és a közel-keleti régióban. Az együttműködő felek közös szándéka, hogy hosszabb távú, aktív együttműködést alakítsanak ki, illetve kölcsönösen merítsenek egymás tudásbázisából, felhasználva a másik fél tapasztalatait és szaktudását azokban a régiókban, amelyek jelenleg nem tartoznak kulcs területeik közé.

„Az európai ellátásbiztonságának záloga a kontinens szomszédságában található Északi-tenger, amely a világ negyedik legnagyobb és egyben az egyik legstabilabb kutatási-termelési területe. Ezen túlmenően a még fel nem tárt potenciál szintén jelentős, miként ezt az utóbbi évek találatai igazolják.” – mondta Rainer Seele, a Wintershall vezérigazgatója. – „Örömünkre szolgál, hogy egy újabb európai partner, a MOL-csoport terjeszti ki tevékenységét az Északi-tengerre, várakozással tekintünk a közös munka elé.”

A MOL-csoport (www.mol.hu) független, nemzetközi, integrált olaj- és gázipari vállalat, budapesti székhellyel. Működése 40 országot érint, közel 28,000 munkavállalója dolgozik világszerte. A MOL kutatás-termelési tevékenysége több mint 75 éves tapasztalattal rendelkezik szénhidrogén bányászatban, jelenleg 7 országban folytat szénhidrogén kitermelést és 12 országban végez kutatási tevékenységet. A MOL-csoport öt kőolaj-finomítót és két petrolkémiai gyárat üzemeltet Magyarországon, Szlovákiában, Horvátországban és Olaszországban – közös ellátási-lánc optimalizálás mellett. A vállalatcsoport több mint 1700 töltőállomással rendelkezik Közép-és Délkelet-Európában, 11 országban.