close
A VCP beszállt a Molba
Egyéb - Olaj

A VCP beszállt a Molba

Megindul a harc a régió olajpapírjaiért – írja a pénteki Világgazdaság.A VCP Capital Partners tegnap azzal lepte meg a piacot, hogy bejelentette: vállalkozása útján 2,822 százalékos részvénycsomagot vásárolt a Mol Rt.-ben. A BorsodChem és a TVK kapcsán megismert társaság pénzügyi befektetésként kezeli a tranzakciót, s mint egyes elemzők rámutattak: nem kizárt, hogy a régió három nagy szereplője, a Mol, a PKN és az OMV részvényeiért megindul a harc.

A PKN Orlen éppen a minap közölte, hogy fontolóra vette a Mol Rt. állami tulajdonban lévő 22,7 százalékos pakettjének megvásárlását. A lengyel olajcég elé azonban váratlanul „beelőzött” a VCP Capital Partners, amely a 95 százalékban tulajdonolt VCP Industrie Beteiligungen AG-n keresztül 2,822 százalékos Mol-részvénycsomagot vásárolt. (Kormánydöntés még nincs a Mol-pakett eladásának ügyében. Mészáros Tamás, a vagyonkezelő elnöke május közepi sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott: a Mol még állami tulajdonban lévő részvénycsomagjának eladása is szerepel az ÁPV Rt. idei tervében.)

Mivel a Mol saját részvényei nem szavaznak, így a VCP befolyásának mértéke 2,934 százalékra tehető. A bécsi bejegyzésű társaság június 3-án egy tőzsdén kívüli ügylet keretében jutott az ominózus részvénycsomaghoz, s mint közleményében fogalmazott: a törvényi előírások és a Mol alapszabálya sem kötelezte volna őket a tranzakció bejelentésére, erre kizárólag a transzparencia érdekében vállalkoztak.

A VCP szenior partnere, Hienrich Pecina úgy nyilatkozott a Portfólió.hu internetes újságnak, hogy tisztán pénzügyi befektetésről van szó. Elmondása szerint a piacon az egyik brókercég gyűjtötte össze azt a 2,8 százalékos csomagot, melyet több befektetőnek felajánlott, ám a VCP fogadta el elsőként az ajánlatot. Az elemzők meglehetősen kétkedve fogadták ezt a magyarázatot, mondván nem életszerű, hogy egy brókercég „csak úgy” egy 17 milliárdos pakettet gyűjtöget. Az elemzők szerint a pakliban benne van, hogy valakinek a megbízásából vásároltak. Az „összeesküvés-elméletben”, miszerint megjelenik a színen a Jukosz, a Gazprom, illetve a Lukoil, nem hisz a megkérdezettek zöme, ám azt nem lehet kizárni, hogy a Mol-papír jövőbeni árfolyam-emelkedése késztette a VCP-t, illetve az esetlegesen háttérben meghúzódó szereplőt az ügyletre.

A régió három azonos súlyú szereplője, a Mol, a lengyel PKN Orlen és az osztrák OMV közül ugyanis hosszú távon egy tud a többiek fölé kerekedni, legalábbis egyes szcenáriók szerint. Ez pedig elindíthatja a harcot egymás részvényeinek megszerzéséért, amiből a pénzügyi befektetők profitálhatnak – jegyzik meg az elemzők.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.