close
A szénmonoxid-mérgezés könnyen megelőzhető
Egyéb

A szénmonoxid-mérgezés könnyen megelőzhető

Évről évre növekszik a szénmonoxid-mérgezéssel kapcsolatos esetek száma Magyarországon. Minden esztendőben legalább tíz ember veszti életét a „csendes gyilkos” miatt, pedig a szénmonoxid-mérgezés napjainkban már hatékonyan megelőzhető – írja közleményében a Tigáz DSO. 

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság adatai szerint a 2012 és 2014 közötti időszakban összesen 963 szénmonoxid-mérgezéssel kapcsolatos esetet regisztráltak. Ezek következtében 965 ember sérült meg, 31 alkalommal azonban a baleset halálos áldozatot is követelt; 39 ember vesztette életét. Azért lesújtóak ezek az adatok, mert a CO-mérgezés megelőzhető – olvasható a cég közleményében. 

Az egyik legnagyobb akadálya a balesetek megelőzésének az ’engem úgysem érhet baj’ mentalitás. Dehogynem! – idézi a sajtóanyag Lengyel Istvánt, a TIGÁZ-DSO Kft. szakemberét. A CO-mérgezés mindenhol bekövetkezhet, ahol nyílt égésterű gázfogyasztó készüléket használnak. Fontos tudni, hogy szénmonoxid-mérgezés nem csak gázfogyasztó készülékeknél fordulhat elő, hanem minden olyan készülék esetében, amelynek a működése során égéstermék keletkezik (többek között éghető cseppfolyós halmazállapotú anyag elégetésekor, illetve fa vagy vegyes tüzelésű kazánoknál, kandallóknál is). Ebből következően a tévhittel ellentétben nem csak télen érdemes odafigyeln – érvel a Tigáz szakértője. 

Sajnos sokak számára jelentéktelennek tűnik, de a lakás megfelelő levegő utánpótlása szintén kulcskérdés. Ennek hiányában tüzelőanyagtól függetlenül a tüzelőberendezések működésük során elhasználják a helység levegőjét, így egy idő után nem biztosított a megfelelő mennyiségű oxigén, ami tökéletlen égéshez és CO keletkezéshez vezet, vagy rossz tervezés, kivitelezés illetve a rendszeres karbantartások és ellenőrzések elmaradása esetén az égéstermék visszaáramlik a helyiségbe, és így nő a szénmonoxid megjelenésének veszélye. Ennek elkerülése érdekében rendszeresen szellőztessünk, mindig hagyjuk szabadon a szellőzőrácsokat, tartsuk tisztán a levegő beeresztő nyílásokat. Tudnunk kell, hogy a pára- és szagelszívók kéményes készülékeknél (tüzelőanyagtól függetlenül) képesek az égéstermék normális áramlását megváltoztatni és az égésterméket visszaszívni a lakás légterébe, amely miatt CO vagy CO2 mérgezés következhet be. Ezért azon lakásokban ahol például kéményes gázfogyasztó készülék működik pára- vagy szagelszívót csak jóváhagyott gázterv birtokában, az abban foglaltak betartása mellett lehet felszerelni – írja közleményéb en a Tigáz. 

Nagymértékben növelhető a biztonság, ha zárt égésterű (gáz vagy akár szilárdtüzelésű) tüzelőberendezést üzemeltetünk. Azonban ezen típusú berendezés esetében sem elhanyagolható a rendszeres ellenőrzés különös tekintettel az égéstermék elvezető tekintetében

Ha minden óvintézkedést megtettünk, tehát a berendezéseinket, épületgépészeti rendszerünket műszakilag megfelelő, rendszeresen karbantartott állapotban tudjuk, biztosított ezek levegő utánpótlása, tisztában vagyunk az együtt üzemeltetés veszélyeivel, valamint beengedtük a kéményseprőt a lakásba, akkor biztonságban tudhatjuk magunkat, szeretteinket és háziállatainkat. Fokozhatjuk biztonságunkat szénmonoxid-érzékelő felszerelésével, de figyelni kell, mert nem mindegy, hogy hova helyezzük az érzékelőt. Erre vonatkozóan az érzékelők gyártói támpontokat adnak a használati útmutatóban. Fontos, hogy az érzékelők időszakos ellenőrzése (kalibrálása) a gyártói ajánlásoknak (amely szintén a használati útmutatóban található) megfelelően elvégzésre kerüljön, illetve a gyártói élettartamon túl ne használjuk az érzékelőt.