close
Rekordbevételek az OPEC-tagállamoknál
Egyéb - Olaj

Rekordbevételek az OPEC-tagállamoknál

A hétfői, több mint 2 dolláros hordónkénti olajár-csökkenést követően ma, a délelőtti elektronikus kereskedési időszakban inkább stagnált a fekete arany ára. Nem mellékesen ugyanezt tette a dollár árfolyam, valamint az arany ára is. Eközben a Kőolaj-exportáló Országok Szervezet tagállamai idén rekordmértékű, 658 milliárd dollárnyi olajat exportálnak, egyes várakozások szerint. Ráadásul a számítások szerint a következő pénzügyi évükben további 104 milliárdos növekedés várható.A nagymértékű növekedés oka egyrészt az olaj iránti kereslet növekedése, illetve a folyamatosan rekordokat döntő olajár, utóbbi gyakorlatilag megduplázódott az év elejéhez viszonyítva, mikor is alig 50 dollárért lehetett beszerezni egy hordó olajat a New York-i piacon, míg ma több mint 90 dollárra van szükség ehhez.

A magas árak csaknem 9 százalékkal emelik az OPEC nettó olajexportjából származó forgalmat, a tavalyi adathoz viszonyítva, jövőre pedig várhatóan újabb rekord születik: 762 milliárd dollárnyi fekete aranyat hajóznak ki a tagállamok, ami 16 százalékos növekedés lehet az idei évhez képest – áll az amerikai energiahivatal prognózisában. Az olaj nagy része az Egyesült Államok felé veszi az irányt, a napi kereslet a tengerentúlon 21 millió hordó, és az OPEC által exportált minden 5 hordóból 3 itt végzi.

A hivatal számításai szerint a kartell a napi 84,8 millió hordós kitermelésből 30,4 millió hordót tudhat magáénak. Az OPEC 12 tagállamából Szaúdi-Arábia képviseli a legnagyobb kibocsátói részt: csaknem harmadát adja a kartell teljes exportjának, ami idén 190 milliárd dollárt jelent. A hivatal szerint az ország jövőre 213 milliárd dollárra tornázza fel exportját. A legnagyobb kitermelők közé tartozik még az Egyesült Arab Emírségek, Irán, Nigéria, Kuvait és Algéria. Érdekesség, hogy a kartelltag Indonézia nettó importőrnek számít, mivel több olajat fogyaszt, mint amennyit termel. Irak pedig, amely ugyan tagja az OPEC-nek, ám a kitermelési kvótában nem szerepel, az előrejelzések szerint 36 milliárd dolláros exportját 40 milliárdra növelheti jövőre – írja a Reuters.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.