close
Növelhető-e az energiabiztonság?
Egyéb - Olaj

Növelhető-e az energiabiztonság?

Magyarországon évtizedek óta természetes, hogy ég a villany és van elég gáz a fűtéshez. Az orosz-ukrán gázárvitának kellett bekövetkeznie ahhoz, hogy a közvélemény is felfigyeljen arra, amit a szakma képviselői már régen jeleznek: az ország energiafüggősége sok kockázatot rejt magában – írja a Népszabadság.A gáz- és a villamosenergia-rendszer teljesítőképessége határára érkezett. A világpiaci ármozgások – az utóbbi év olajár-emelkedése, és ebből következően a gáz drágulása – tovább nehezítik a szükséges fejlesztéseket. A sokk ellenére Magyarország nagyobb nehézségek nélkül vészelte át az elmúlt heteket, de mindenképpen változásokra van szükség. A gázellátás biztonságának növeléséhez stratégiai tárolókapacitás kellene, amelynek a megépítése több mint százmilliárd forintba kerülne. Már 2003-ban jelezték a szakértők, hogy a hazai gázrendszer 2005-2006-ra eléri kapacitása maximumát, és már nem tudja kielégíteni a növekvő igényeket. Ezért szükség lenne a gáztárolók fejlesztésére és a meglévők megerősítésére.

Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter 2005 júniusában nyújtotta be a parlamentnek a földgáz biztonsági készletezéséről szóló törvény javaslatát, amelyet az országgyűlés mostanáig nem tűzött napirendjére. Ez a tervezet egy új, stratégiai készletezést szolgáló tároló építését irányozza elő, amelyet a tervezett 2012 helyett a legfrissebb javaslat szerint 2010-re építenének fel. Még az is messze van.

Látványos vita alakult ki a villamosenergia-rendszer cégeiről is. A politikusok, akik korábban csak a gázárról polemizáltak, most az áram árát is választási témává tették. Első lépésben az erőművek bevételeit igyekeznek lefaragni, de rövidesen napirendre tűzik az áramszolgáltatók nyereségének vizsgálatát is.

A konfliktusok megrendíthetik azt a megszokott állapotot, hogy mindig ég a villany és van elég gáz a fűtéshez. A Népszabadság január 24-én kerekasztal-beszélgetésre hívja a piac és a kormányzat szereplőit, hogy választ keressenek arra, hogy lehet megtalálni a biztonság megőrzésének módjait.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.