close
Csúszik a Shell-Gazprom részvénycsere a Szahalinon
Egyéb - Gáz

Csúszik a Shell-Gazprom részvénycsere a Szahalinon

Leálltak a Shell és a Gazprom között tárgyalások a Szahalin-szigeti II. gázprojektben való részvénycseréről, amikor kiderült, hogy az majdnem a kétszeresébe kerül a korábban feltételezettnek. A Szahalin-II. projekt közel kétszer annyiba kerül, mint az előtte várható volt, ezért egyelőre leálltak a Shell-lel folytatott részvénycsere-tárgyalások, jelentette ki az orosz társaság vezérigazgató-helyettese, Alekszander Medvegyev kedden. Mint az RBC idézi: nem lehet tudni, most ki fizetne kinek és hogyan. Jelentősen megváltozott a vagyonelemek értéke. Szerinte erről az orosz kormánynak, mint a Gazprom főrészvényesének, megvan a saját véleménye.

A cseréről tavaly nyáron írt alá egy egyetértési nyilatkozatot a két társaság. Az érintett terület pontosan a Zapoljarnoje-Neoszomian mező és a Szahalin-II. projekt. A dokumentum szerint Gazprom 25 százalékot plusz 1 részvényt kapna a Szahalin II-ből, a Shell pedig 50 százalékot Zapoljarnoje-Neoszomian mezőből.

Június 11-én jóváhagyták a Szahalin-II. kétmilliárd dolláros fejlesztési programját, amely illeszkedett a 2003-as fejlesztési tervhez.

A Sakhalin Energy Investment Company Ltd. 1994-ben jött létre a munkára, főrészvényese a Shell Sakhalin Holdings B.V. (55 százalék), a Mitsui Sakhalin Holdings B.V. (25 százalék) és a Diamond Gas Sakhalin B.V. (20 százalék). A gáztermelés a Piltun Asztokszkhoje és a Lunszkoje partmenti mezőket érinti, melyek készlete 600 millió tonna olajra és 700 milliárd köbméter gázra tehető. A beruházás teljes költsége 11,5 milliárd dollár. Ám tavaly szeptemberben a konzorcium levélben arra a kérte az orosz kormányt, járuljon hozzá, hogy a költségkeretet 20 milliárd dollárra emeljék. Még nincs döntés.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.