close
Shell-befektetések a megújuló energia fejlesztéséért
Áram - Egyéb - Megújuló

Shell-befektetések a megújuló energia fejlesztéséért

A következő öt évben 500 millió és 1 milliárd dollár közötti összeget fektet a Royal Dutch/Shell olajtársaság az energiapar fejlesztésébe. A Londonban, elemzőknek tartott tájékoztatón elhangzott: a cég az alternatív energiaipar leggyorsabban fejlődő szegmenseire, a szél- és a napenergiára helyezi a hangsúlyt – jelentette a Financial Times. A Shell ezen kívül a biomasszával is foglalkozik, valamint külön céget állított fel a hidrogén-üzletre, illetve a geotermikus energia fejlesztési lehetőségeit is kutatja.
A Shell – akárcsak más nagy olajtársaságok – arra az időre készül, amikor a hidrokarbonát-készletek felkutatása és kitermelése már nem lesz gazdaságos, és a hangsúly áttevődik a megújuló energiaforrásokra. A Royal Dutch riválisa, a BP például arra számít, hogy 2007-re évente egymilliárd dollárnyi napenergiát értékesít.

A Shell az év elején a Siemens-szel és az ugyancsak német E.ON-nal együtt vegyesvállalatot hozott létre, amelynek célja a napenergiához kapcsolódó költségkímélő technikák kifejlesztése. A vállalkozás, amely a globális napenergia-piac 15 százalékát mondhatja magáénak, éves növekedését 25 százalékosra becsülik a Shellnél.

A Shellnek jelenleg két szélenergián alapuló, összesen 8 megawatt teljesítményű projectje van, további, összesen 400 megawatt teljesítményű programok indulnak Nagy-Britanniában, Hollandiában, az Egyesült Államokban és Marokkóban.

A Shell egyébként még 1997-ben jelentette be, hogy 2002-től öt éven át összesen 500 millió dollárt költ a megújuló energia kiaknázásának fejlesztésére. Az összeg lehetséges megduplázását a környezetvédők helyeslése kíséri: ők ugyanis azt remélik, hogy az energiatársaságok az olajtól inkább a nap- és szélenergia felé mozdulnak el. Egyelőre azonban tény: a Shellnél az összes befektetés 2 százaléka irányul erre a szegmensre. A Greenpeace egyik londoni képviselője szerint a Shell bejelentése akkor lenne igazán érdekes, ha a megújuló energiahordozók fejlesztésébe fektetett összeggel egyenes arányban csökkenne az olajra szánt pénz. A Greenpeace egyébként úgy látja, egyre nagyobb a szakadék a Shellhez és a BP-hez hasonló, a környezet iránt elkötelezett, illetve a környezet megőrzéséért nem sokat tevő Exxon vagy a Chevron olajtársaságok között.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.