close
Brüsszelnek nem tetszik a norvég gázmarketing
Egyéb - Olaj

Brüsszelnek nem tetszik a norvég gázmarketing

Összes bevételük tíz százalékára is büntetheti a norvég olajtársaságokat az Európai Bizottság versenyhivatala, ha nem hagynak fel központosított gáz marketing-tevékenységükkel – írja a Financial Times.
A bizottság azt várja a norvégoktól, hogy tartsák be a múlt hónapban meghozott, a Gas Negotiation Committee-n keresztüli összevont értékesítés felfüggesztésére való döntést.
A bizottság a Statoilnak és a Norsk Hydrónak megküldött állásfoglalásában felhívja a társaságok figyelmét arra, hogy hagyják abba a közös gázeladásokat. Bár Norvégia nem tagja az Európai Uniónak, az Európai Gazdasági Övezet tagjaként mégis vonatkozik rá az EU gázdirektívája, amely szerint a szektornak nyitottnak kell lennie a konkurencia előtt.

Az Európai Bizottság levele – amelyet további 21 más érintett társaság is megkap majd – egy formális vizsgálati folyamatnak az első lépése. Ha kiderül, hogy a vállalatok versenyellenes magatartást folytatnak, világviszonylatban elért bevételeik tíz százalékára büntethetik őket. Ez a Statoil esetében 23 milliárd norvég korona (2,5 milliárd dollár), a Norsk Hydro esetében pedig 15 milliárd korona lenne.

A Statoilnak három hónap áll a rendelkezésre, hogy válaszoljon az Európai Bizottság levelére. Thor Otto Lohne, a társaság természetes gázokért felelős alelnöke kijelentette az FT-nek: cége védeni fogja pozícióit. Hozzátette: nem érti a versenyhivatalt, hiszen az úgy tesz, mintha nem tudná, hogy az olajtársaságoknak törvény általi kötelezettségük volt beszállni a közös eladási és marketingrendszerbe.
A norvég kormány illetékese azt mondta az FT-nek: aktívan követik az ügyet és nem értenek egyet a bizottság kifogásaival. Gunnar Gjerde, a norvég energiaügyi minisztérium olaj- és gázipari osztályának igazgatója szerint a marketingszervezet legális, és a gázkészlet-menedzsment rendszer része, amely a norvég állam hatáskörébe tartozik.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.