close
Újra kelendőek az atomerőművek
Áram - Egyéb

Újra kelendőek az atomerőművek

A világ energiagondjaira – úgy tűnik – az atomerőművek adhatják meg a választ – írja elemzésében a Financial Times, amely szerint a dél-afrikai Cape Town-tól húsz kilométernyire jövőre építendő újszerű nukleáris erőmű példaértékű lehet. A dél-afrikai konzorcium által épített reaktort óriási figyelemmel kíséri az USA.
Az atomerőművek reneszánsza egyrészt a magasa gázárnak, valamint a globális felmelegedés megállítására tett erőfeszítéseknek köszönhető. Ez utóbbi véleményt hangoztatók azzal érvelnek: bármilyen más káros környezeti hatásuk is van az atomerőműveknek, legalább nem bocsátanak ki karbongázokat. Ugyanakkor az Egyesült Államokban a nukleáris erőművek egyelőre “politikai inkorrektségnek” minősülnek, annak ellenére, hogy sem környezeti hatásban, sem költségekben és versenyképességben nincs párjuk – írja az FT elemzője.

A korábbi heves ellenérzésekhez képest mégis enyhült az atomerőművek elleni tiltakozás: az Associated Press felmérése szerint a korábbi 45 százalékhoz képest újabban az amerikaiak fele támogatja a nukleáris energiát. A többség azonban továbbra is szkeptikus az atomhulladék tárolásával kapcsolatban. Nem nyugtatja meg a kedélyeket, hogy az USA-nak legkorábban 2010-re (Utah államban), más országoknak 2020-ra lesz az atomhulladék nagyon mélyen a földfelszín alá juttatására előkészített területük.

Az ellenzők a nukleáris erőművek magas tervezési és építési költségeit is említik. Ezzel szemben áll viszont az a tény, hogy a már meglévő atomerőművek gazdasági kihasználtsága sosem volt olyan jó, mint napjainkban. A kapacitáskihasználás az Egyesült Államokban nőtt a legjobban: az erőművek teljesítőképességük 90 százalékán dolgoznak, míg húsz évvel ezelőtt 70 százalék volt ez az arány. Az újrafeltöltés miatti leállás pedig a korábbi 18 hónapról 12-re csökkent. Az USA 104 atomreaktorának egyharmadára kértek élettartam-meghosszabbítási engedélyt, és eddig öt erőmű kapott húszéves hosszabbítást.

A globális atomenergia-igényt jellemzi, hogy a francia Framatome cégnek Kínában több reaktor-megrendelése is van, és nemrégiben Brazíliában reaktort építő Siemens-szel is együttműködik az európai nyomottvizes reaktor fejlesztésén. Az amerikai GE Japánban és Taiwanon épít reaktorokat, Finnországnak pedig egy forróvizes reaktort (ABWR) fejleszt.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.