close
Olcsóbb az olaj
Egyéb - Olaj

Olcsóbb az olaj

A váratlan amerikai készletnövekedés továbbra is ellensúlyozta az iraki export leállításának hatását, s emiatt csütörtökön gyengült a határidős nyersolaj az európai és amerikai kereskedésben. A benzin ugyanakkor erősödött az elmúlt hetek meredek veszteségei után – írja pénteki számábna a Világgazdaság.

A New York-i árutőzsde (NYMEX) csütörtöki korai kereskedésében 9 centtel, 27,63 dollárra csökkent az amerikai alaptípus, a West Texas Intermediate hordója júliusi teljesítésre. A londoni nemzetközi olajtőzsdén (IPE) kora este 28,61 dollár volt a globális szabadpiaci alaptípusnak tekintett északi-tengeri brent minőség júliusi határideje, 35 centtel olcsóbb az előző esti zárónál.

A héten az American Petroleum Institute olajipari készletfigyelő hatóság azt jelentette, hogy a múlt jegyzési héten 3,4 millió hordóval, 325,4 millióra nőttek az Egyesült Államok mozgósítható kereskedelmi nyersolajkészletei. A piac előzetesen 2,1 millió hordós készletcsökkentést várt a vizsgált hétre. Az amerikai olajkészlet jelenleg 28 millió hordóval haladja meg az egy évvel korábbit.

A forgalmazók szerint a tartalékadatok végképp háttérbe szorították a piacon az iraki olajexport hét eleji leállításával kapcsolatos aggodalmakat, amelyek egyébként sem gyakoroltak komoly felhajtóerőt az árfolyamokra. Irak azért fagyasztotta be a naponta nemzetközileg forgalmazott nyersolaj 5 százalékát kitevő exportját, mert az ENSZ a szokásos hat hónap helyett csak egy hónapra hosszabbította meg a felügyelete alatt zajló iraki olajexportprogramot.

A csütörtöki korai NYMEX-kereskedésben ugyanakkor erősödött a határidős nagybani benzin: az ólmozatlan normál júliusi határideje 0,46 centtel, 88,50 centre drágult amerikai gallononként (3,78 liter). Az erősödést várták a forgalmazók, miután a benzinkontraktusok 25 százalékot vesztettek az utóbbi két hétben. A nagybani tőzsdei árfolyam május második felében még bőven 1,10 dollár felett járt a NYMEX-en.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.