close
Minden, ami olaj – hol van a fekete arany elásva?
Egyéb - Olaj

Minden, ami olaj – hol van a fekete arany elásva?

Immár 52. alkalommal publikálja statisztikai évkönyvét a BP, mely a világ gáz, olaj és egyéb energia felhasználását, termelését és készleteit mutatja be – számol be a Portfólió.Immár 52. alkalommal publikálja statisztikai évkönyvét a BP, mely a világ gáz, olaj és egyéb energia felhasználását, termelését és készleteit mutatja be. Az alábbiakban a kimutatásokból az olaj vonatkozásokat tekintjük át az ártrendekkel együtt.

A tavalyi évben 25.2 USD volt a brent olaj átlagos ára. Az év elején a 2001-es amerikai terrortámadást követően alacsony szintről indult a jegyzés, majd az év végére az iraki és a venezuelai konfliktus jelentősen lendített az árakon.

A BP által közölt adatsor 1861 óta tartalmazza az éve átlagárakat. Az elmúlt 142 évben 22.6 USD volt az átlagár. Az OPEC jelenlegi célárfolyam sávja 22-28 USD.

A világ olajtermelése a tavalyi ében ismételten csökkent, ezúttal 6.4%-kal esett vissza a termelés. A termelésen belül azonban jelentős elmozdulások voltak;

-a legnagyobb csökkenés Irakban következett (-14%)

-az OPEC termelés csökkenését (-6.2%)nagy mértékben befolyásolták természeti okok miatt bekövetkezett, nem tervezett termelés visszaesések

-a tégiók közül a volt Szovjetunió termelése 9.5%-kal emelkedett

Egyedi országokat tekintve a legnagyobb kitermeléssel Szaúd-Arábia, USA és Oroszország rendelkezik, az olajárat év közben igen kellemetlenül befolyásoló Venezuela a 8 helyen áll.

A világ legnagyobb olaj felhasználója az USA. Kína második helyezése azonban már koránt sem annyira egyértelmű talán a nagyközönség számára. Kína olaj fogyasztása tavaly 5.8%-kal emelkedett. Nem meglepő, hogy az orosz olajcégek jelentős erőfeszítéseket folytatnak egy Kínába irányuló vezetékrendszer kiépítésére. Magyarország tavaly a világ olajfogyasztásából 0.2%-os részt hasított ki.

A termeléssel és a felhasználással értelemszerűen nincs korrelációban a meglévő, bizonyított készletek szintje. Irak kulcsszerepe a világ olajellátásában a készletek vonatkozásában kap nagyobb jelentőséget (a világ olajkészleteinek 11%-a Iraké).

Végezetül a finomítói kapacitások. A nyersolaj feldolgozásának döntő része nem a kitermelés helyszínén valósul meg. Az USA-ban a kitermelt olaj mennyiségének több mint kétszerese kerül feldolgozásra.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.