close
Kié a Janaf olajvezeték?
Egyéb - Olaj

Kié a Janaf olajvezeték?

Hivatalos horvát álláspont szerint kizárólag Horvátországé a Janaf olajvezeték és semmi követelése nem lehet a korábbi beruházóknak és alapítóknak, akik persze másként látják a helyzetet. A Janaf olajvezeték beruházás egyetlen alapítójának nem lehet jogos követelése a mostani tulajdonossal, a horvátországi Energoinvesttel szemben a hivatalos álláspont szerint. Bosznia és Hercegovina ugyanis úgy látja, hogy a Jadranski Naftovod vezeték harmada őt illeti. A kérdés mintegy tíz napja merült fel a bosnyák sajtóban, amikor az ország két olajfinomítója, a Bosanski Brod és a Modrica az orosz Zarubezhneft tulajdonába került. A helyi újságírók találgatni kezdtek, vajon a bosnyák vezetők tárgyaltak-e az oroszokkal a Janaf tulajdonlásáról.

ágrábi jogászok hivatalos álláspontja szerint a Janaf horvátországi társaság. 1974-ben jött létre a zágrábi INA, a szarajevói Energoinvest és a Novi Sad-i Naftagas között. Akkor az új céget Jugoslavenski Naftovodnak hívták, s alaptőkéje a szimbolikus nagyságúnak számító 250 millió jugoszláv dínár volt. A vezetéképítés költségeinek ezen felüli részét, vagyis 94 százalékát, azaz az 1,16 milliárd dínárt bel- és külföldi hitelekből fedezték. Az alapítók nem adtak semmiféle hitelgaranciát.

A Janaf az alapítókat és a hitelezőket is kifizette 1991-re. A cég hivatalosan a rijekai cégbíróságon van bejelentve 1988. óta, vagyis ezzel az eredeti alapítók és tulajdonosok egy részének megszűnt a céggel kapcsolatos joga. A horvátországi gazdasági minisztérium és a Janaf megállapodása szerint a Jadranski Naftovod horvátországi társaság, amiben a helyi nyugdíjintézetnek 50,54 százaléka van, a horvát államnak 21,73 százaléka, az INA olajcégnek 16 százaléka, az állami biztosítási letéti ügyökségnek és a Bank Rehabilitationnak 5,84 százaléka, végük más részvényeseknek 5,89 százaléka.

A horvát gazdasági miniszter, Zeljko Tomsic hangsúlyozta, hogy a Janaf az 1990-es évek elején minden pénzügyi kötelezettségét teljesítette, ideértve a hitelek rendezését is. Ezzel az ezzel ellentétes boszniai állításokat cáfolta a Vecernji List híre szerint.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.