close
Bírósághoz fordul a Magyar Villamos Művek
Egyéb - Olaj

Bírósághoz fordul a Magyar Villamos Művek

Választott bírósághoz fordul a Magyar Villamos Művek (MVM), mivel a hat területi áramszolgáltató többszöri felszólítás ellenére sem fizette ki teljesen eddigi tartozásait – nyilatkozta lapunknak Katona Kálmán, az MVM elnök-vezérigazgatója – olvasható a Népszava beszámolójában.
A cégvezető elmondta, a szolgáltatók a január óta visszatartott összegből – az áramtársaságok a kiszámlázott összeg mintegy 12 százalékát tartották vissza – nemrégiben 3,5 milliárd forintot átutaltak az MVM-nek, 4,9 milliárd forinttal azonban továbbra is adósak. Az MVM minden lehetséges lépést megtett, hogy az áramárvitát tárgyalásos úton rendezze, ám nem sikerült egyezségre jutni a társaságokkal.
A “számlacsata” ügyében a Magyar Energia Hivatal (MEH) is vizsgálatot indít. A szolgáltatók ugyanis arra hivatkozva tagadták meg a teljes számla kiegyenlítését, és fizettek a tavalyi árakon az MVM-nek az átvett áramért, hogy nincs az idei évre érvényes áramvásárlási szerződésük. Ha azonban a társaságoknak valóban érvénytelenné vált volna az MVM-mel kötött korábbi megállapodásuk – mivel szerződés hiánya veszélyezteti a lakosság áram-ellátását – , a jogviszony megszűnésétől számított 15 napon belül, vagyis még januárban, jelenteniük kellett volna a MEH-nek hogy nincs érvényes szerződésük az MVM-mel, a társaságok azonban ezt nem tették meg.
Az MVM-nek minden társaság ellen külön-külön kell megindítani az eljárást. A “bíróságokba” egy tagot delegál majd az MVM, egyet az érintett szolgáltató, a harmadik “bírát” pedig a már meglévő két tag választja majd ki. Az eljárások lefolytatása két-három hónapot vesz igénybe.
Boross Norbert, a Magyar Áramszolgáltatók Egyesületének titkára elmondta: a szolgáltatók próbáltak tárgyalni mind az árakról, mind az éves és a hosszú távú áramvásárlási szerződések megkötéséről, az egyeztetések azonban nem vezettek eredményre. Így a társaságok álláspontja szerint nincs idei évre érvényes szerződésük az MVM-mel. A megállapodás hiányát azonban a vállalatoknak nem kellett jelenteniük a MEH-nek, hiszen a lakosság áramellátása egy pillanatra sem került veszélybe.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.