close
A Mol is esélyes Prágában
Egyéb - Olaj

A Mol is esélyes Prágában

A Mol és a Tiszai Vegyi Kombinát konzorciuma is felkerült a cseh Unipetrol megszerzésére legesélyesebb befektetők listájára. Elemzők szerint ugyanakkor a Mol számára sokkal fontosabb a lengyel PKN megszerzése. Ha viszont az sikerül, a társaság annyira eladósodik, hogy már nem engedhet meg magának még egy akvizíciót — állítják – írja a Világgazdaság csütörtöki számában.

A cseh kormány tegnap nyilvánosságra hozta az Unipetrol 63 százalékának értékesítésére meghirdetett pályázat rövidített listáját. Ezen azok a cégek szerepelnek, melyek tulajdonképpen a privatizációs eljárás “középdöntőjébe” kerültek. A listán négy befektetői konzorcium neve áll, ezeket kilenc, nem kötelező érvényű ajánlatot tevő csoport közül választották ki, a tanácsadó HSBC segítségével.

A listán a Mol és a TVK konzorciuma, az osztrák OMV és a cseh Agrofert Holding, az angol Rotch — mely a Mol versenytársa a PKN-ért folytatott harcban is — és a Royal Dutch/Shell, a Conoco és az Agip szövetsége szerepel.

Elemzők egyértelműen ez utóbbi társaságot tartják a legesélyesebbnek. A brit–holland–amerikai–olasz konzorcium már most is 49 százalékos tulajdonosa az Unipetrol-tulajdonban álló Ceská Rafinerska finomítónak. Az Unipetrol-csoporthoz tartozik még a Benzina benzinkúthálózat, a Chemopetrol, az AliaChem és a Kaucuk vegyipari társaság, valamint a Paramo, mely fűtő- és motorolajat állít elő.

Nem “jutott tovább” viszont egyetlen orosz pályázó sem, holott jelentkezett a megmérettetésre a Szibur és a Tyumen Oil, továbbá a Gazprom. Nem szavazott bizalmat a cseh kormány a kanadai Norex Petroleumnak sem.

A csehek az idei év végéig kívánnak dönteni az Unipetrol leendő tulajdonosáról, és jövő év elejére tervezik a tranzakció lezárását. Egyelőre annyit tudni biztosan, hogy a kormányzat részvényenként 140 koronát vár részesedéséért, amivel 16 milliárd koronára (426 millió dollárra) értékelik a teljes csomagot. Ez jókora prémiumot tartalmaz, hiszen az Unipetrol-részvények a lista megjelenése után ugyan rohamos emelkedésnek indultak, ám így is csak éppen átlépték az ötven koronát. (Igaz, májusban még stabilan 60 korona fölött forgott a papír.)

Két vasat tart a tűzben a Mol, hiszen a PKN-tárgyalások már folynak, és ha ezt valóban siker koronázza, a magyar olajcég már aligha engedheti meg magának az Unipetrol-befektetést — véli Tordai Péter, az IE-New York Broker elemzője. Szerinte a PKN-részvénypakett megszerzésével a magyar cég nagyon eladósodik, ráadásul a Mol–TVK csapat eleve kis eséllyel pályázhat csak az Unipetrolra.

Hasonló véleményen van Vágó Attila, a Concorde elemzője is, aki szerint a Mol főként presztízsokokból pályázott a cseh cégre. Ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a cseh csoport tevékenysége annyira szerteágazó, hogy nehezen képzelhető el, mit is kezdene vele a magyar olajtársaság. A komoly érdeklődés ellen szól ráadásul az is, hogy ezt a piacot a Mol a Slovnafton keresztül is el tudja látni.

Sokkal jobb esélyeket lát a PKN megszerzésére Vágó Attila, ráadásul emögött komoly stratégiai célok állnak. A tárgyalások Lengyelországban már előrehaladtak. Bár a jelenlegi kormányt semmi nem kötelezi, hogy tartsa magát elődje döntéséhez, megfigyelők szerint a magyar cégnek jó esélye van a megállapodásra.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.