close
A mérnöki kamara szerint szükség van a paksi bővítésre
Atom - Egyéb

A mérnöki kamara szerint szükség van a paksi bővítésre

A magyarországi villamosenergia-ellátás forrásai között nélkülözhetetlen az atomenergia – közölte Magyar Mérnöki Kamara (MMK) szerdán, hozzátéve, hogy üdvözlik a paksi nukleáris erőmű-kapacitás fenntartásáról szóló megállapodást.

A közlemény szerint nagy lehetőség és nagy kihívás a hazai mérnöktársadalom számára a részvétel a megvalósításban. A nukleáris energetikai együttműködésről kötött orosz-magyar kormányközi megállapodás megszünteti a bizonytalanságot a paksi erőmű termelőkapacitásának hosszú távú fenntartását illetően. Az energetikával foglalkozó hazai szakmai közösségek számára egyértelmű, hogy – összhangban a korábbi parlamenti határozatokkal és a Nemzeti Energiastratégiával – a nukleáris energiatermelésre hosszú távon szükség van – hangsúlyozza közleményében a kamara.

Paks II.: Most már biztos, hogy az oroszok bővítenek.

Paks II.: A legkedvezőbb megoldésra törekszünk

Brüsszel nem foglalt állást, legyen-e tendereztetés
Európai Bizottság soha nem foglalt állást abban a kérdésben, hogy kell-e tendereztetni vagy sem a paksi atomerőmű tervezett bővítésének ügyében – válaszolta a testület energiaügyekért felelős szóvivője egy magyar újságíró kérdésre Brüsszelben szerdán. “A megállapodás közbeszerzési vonatkozásait hamarosan meg fogják vizsgálni a szakértők, de egyelőre nem tudunk véleményt mondani arról, hogy összhangban vannak-e ezek a rendelkezések az uniós szabályokkal” – mondta Berger, aláhúzva, hogy a közbeszerzésre vonatkozó EU-szabályok betartása minden érintett félnek érdeke. A szóvivő közölte: Magyarország eleget tett kötelezettségének, és időben eljuttatta Brüsszelbe az atomenergia békés felhasználása terén kötendő magyar-orosz együttműködési megállapodás tervezetét.

A magyar villamosenergia-rendszer működése nem nélkülözheti a megbízható, versenyképes költségekkel működő alaperőműveket. Ezek szén, földgáz és nukleáris eredetű energiahordozókkal működhetnek. Az MMK szerint a különféle kockázatokat és környezeti hatásokat számba véve kitüntetett helye lesz a jövőben is a nukleáris fűtőelemeknek. Ellátás-biztonsági szempontból a nukleáris energetika gyökeresen eltér a nemzetközi gázkereskedelemtől és a szénkereskedelemtől. A különbözőségek javítják az ellátásbiztonságot. A hazai, fosszilis energiahordozókon alapuló erőműpark egy része elöregedett, hatásfoka nem felel meg a kor színvonalának, cseréje, kiváltása lesz szükséges a következő időszakban – áll a közleményben.

Az erőműblokkok építése nagy tőkeköltségekkel, viszonylag hosszú előkészítési, engedélyeztetési és építési idővel jár. A fejlesztés 60 éves üzemidőt céloz meg. Ezért a finanszírozás a kockázatkerülő, rövid idejű és biztos megtérülésre számító kereskedelmi banki környezetben nehezen, vagy csak igen drágán oldható meg. Ezen segít a kormányközi megállapodás, a felelős politikai tényezők stratégiai kötelezettségvállalása – közölte az MMK.

“A hazai részvételi arány maximálása mindannyiunk érdeke, amire azonban a szakembereknek és cégeknek fel kell készülniük. A nukleáris biztonság a legmagasabb, hiteles szakmai színvonalat és minőséget igényli minden résztvevőtől. A megállapodás tudatában a cégek és szakemberek megkezdhetik, illetve meg kell kezdeniük felkészülésüket arra, hogy megfeleljenek a magas követelményeknek” – fogalmaz a közlemény. Az MMK jogosítási, tanúsítási és továbbképzési rendszereivel támogatja a magyar gazdaságot a nukleáris programban való eredményes részvételben – emelte ki a kamara.