close
Veszélyben az inotai erőmű
Egyéb - Olaj

Veszélyben az inotai erőmű

A Bakonyi Erőmű Rt. elfogultnak tartja a választott bíróság döntését a Magyar Villamos Művekkel szemben indított perben, amelyben a bíróság nem ítélte meg az erőmű 32 milliárd forintos kártérítési igényét – jelentették ki az rt. vezetői csütörtökön.
A Transelektro és az Euroinvest konzorciuma 1997-ben privatizációval jutott többségi tulajdonhoz a társaságban. Hosszú távú áramvásárlási szerződést kötöttek az MVM-mel, amelynek alapján a befektető megkezdte az új, széntüzeléses áramtermelő beruházásának előkészítését. Akkor ezt az ÁPV Rt. és az MVM is szükségesnek tartotta, így is írták ki a pályázatot. A szerződés kötelezte a befektetőt, hogy három év alatt fejezze be a beruházást. Az előkészületekre tízmilliárd forintot költöttek. A választott bíróság most jogosnak mondta ki, hogy az MVM 1999 őszén egy kormányhatározatra hivatkozva elállt a szerződéstől.

– Ez veszélybe sodorja az rt.-t – állítják a cég vezetői, akik eljárásjogi hibák miatt megtámadták a bíróság döntését, és arra számítanak, hogy új választott bírósági eljárás indul az ügyben.
Elképzelhető, hogy nemcsak az elavult inotai és ajkai erőművet, hanem a balinkai szénbányát is be kell zárni, ami ezer munkahely elvesztését jelentheti. Az erőműnél jelenleg 1500-an dolgoznak, ebből 500 bányász. A privatizációkor még háromezren dolgoztak. Az erőmű vezetői szerint veszélybe kerülhet Ajka város fűtése és a legnagyobb áramfogyasztó, az Ajkai Timföldgyár áramellátása is.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.