close
Titkolóznak az energiacégek
Egyéb - Olaj

Titkolóznak az energiacégek

Vasárnap lejárt a Magyar Villamos Művek (MVM) által szabott határidő. Eddig kellett volna megfizetnie a tartozását a hat áramszolgáltatónak, amely azért keletkezett, mert a cégek nem fogadták el a januártól bevezetett hatósági áramárakat. A cégek nem nyilatkoznak sem arról, hogy fizettek volna, sem arról, hogy nem. Értesüléseink szerint a tartozás felét kiegyenlítették – derül ki a Népszabadság keddi számából.
Az MVM április elsejéig adott határidőt a hat áramszolgáltató társaságnak, hogy kifizessék tartozásaikat, ellenkező esetben választott bíróság elé viszi az ügyet. A vita abból keletkezett, hogy januártól új energiaár-szabályozás lépett életbe, s egyben áremelés is volt. A fogyasztók hat százalékkal fizetnek többet az áramszolgáltatóknak a hatósági áraknak megfelelően. Az áramszolgáltatók – amelyek az MVM-től vásárolják az áramot – azonban 12-14 százalékkal magasabb számlát kaptak az MVM-től, ugyancsak a maximált hatósági áraknak megfelelően. Ezt azonban az áramszolgáltatók igazságtalanságnak vélték, s a tavalyi és az idei ár különbözetét nem fizették ki az MVM-nek, hanem egy elkülönített számlára helyezték. Arról akarták meggyőzni az áram nagykereskedői szerepét betöltő MVM-et, hogy ne a maximált áron adja tovább az áramot, hanem kevesebbért. Az MVM viszont a törvényre hivatkozva ragaszkodott a számlázott árakhoz.
A vita eldurvult. Ám míg korábban az érintett cégek igyekeztek a sajtón keresztül a nyilvánosság segítségével nyomást gyakorolni egymásra és a döntéshozókra, most teljes hallgatásba burkolóznak. Az MVM-nél azt közölték: döntöttek, de csak csütörtökön hozzák nyilvánosságra, hogy mit. Az áramszolgáltatók is rejtélyesek, legfeljebb annyit érzékeltetnek, hogy a háttérben tárgyalások folynak.
Lapunk úgy értesült, hogy a háttérbeszélgetések megkezdődtek. Az áramszolgáltatók is állítólag már kifizették a számlák felét. Hogy pontosan mennyit, nem tudni, mert újabban a tartozás mértékéről is megoszlanak a vélemények. Állítólag 8,5 milliárd volt a felhalmozódott tartozás, s ennek felét fizették eddig. Az MVM tegnapi sajtóközleménye szerint ez “megközelíti a tízmilliárdot.”
A rejtélyeskedés oka bizonyára az, hogy még mindig nem jutottak dűlőre, hogyan legyen tovább. Az ügy ugyanis sok jogi buktatót is takar. Többek között azt, hogy a villamosenergia-törvény szerint az áraknak tartalmaznia kellene a költségeket és bizonyos nyereséget, az új árak viszont még veszteséget is okoznak egyik-másik cégnek. Állítólag, mert a Magyar Energia Hivatal számításai ezt vitatják. Van, aki még azt is el tudja képzelni, hogy miközben az MVM akar bírósághoz fordulni, a jogi ellentmondások miatt akár még veszíthet is. Nagyobb kérdés azonban, hogy milyen megoldása lehet a tárgyalásoknak. Egyes szakértők szerint vagy az MVM enged valamit a maximált árakból, s ezzel tovább nő a vesztesége, vagy magát a szabályozást kell megváltoztatni, ami nemcsak hoszszadalmas, de áremeléssel is járhatna.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.