close
Road-show-n a Statoil
Egyéb - Olaj

Road-show-n a Statoil

A június 18-ára tervezett részleges privatizációja után 145–166 milliárd koronára, azaz 15,76–18,04 milliárd dollárra becsülhető a Statoil norvég állami olajcég értéke. A Telenor távközlési vállalata tavaly decemberi tőzsdére vitele óta ez lesz Norvégia második legnagyobb magánosítása — emlékeztet a Reuters. A skandináv ország kormánya más állami érdekeltségek eladását is tervezi – írja a keddi Világgazdaság.

“Az ügylet révén pénzhez jutunk, amit majd versenyképességünk javítására fordíthatunk” — jelentette ki a tegnap road-show-ra indult Statoil vezérigazgatója, Olav Fjell. Az állam a Statoil 23 százalékát tervezi eladni — áll az olaj- és energiaipari minisztérium és a társaság közös közleményében –, a felkínálandó 437,9 millió részvényen túl a Statoil 188,7 millió új papírt is kibocsát. Egy részvény ára várhatóan 66–76 korona lesz.

Norvégia a világ egyik legjelentősebb olyan földgázexportőre, amely nem tagja a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének. Évente mintegy 3,4 millió barrel olajat termel. Mint kiszivárgott, a bankok és a minisztérium közötti heves vita előzte meg azt a megállapodást, mely szerint végül is a fenti sávban határozták meg a részvények kínálati árát.

Bár a norvég kormány várhatóan nem csökkenti kétharmad rész alá a társaságban lévő részesedését, a Statoilnak van még néhány százaléknyi eladható részvénye, ezenfelül külföldi cégekkel kötendő partneri kapcsolatokkal is erősítheti magát — válaszolt újságíróknak Fjell. A mostani találgatások szerint partnerként leginkább a német Ruhrgas vagy a francia Gaz de France jöhet szóba.

A magánosítás árbevételéből a Statoil mindenekelőtt az állami hiteleket törlesztheti, amit arra vett fel, hogy közvetlen állami olaj- és gázérdekeltségeket (SDFI) vásároljon. Vagyis az ügyletből körülbelül 249,2 millió részvény ára, mintegy 16,4–18,9 milliárd korona azonnal az állam zsebébe vándorol. Az eladandó részvények végleges számáról a road-show vége felé, azaz június 15-e körül döntenek majd. Az előzetes kereskedés már tegnap megindult, az intézményi befektetők május 29-e és június 15-e, a magánbefektetők május 3-a és június 15-e között tehetnek ajánlatot.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.