close
Óriás szélfarmot építene a ScottishPower
Áram - Egyéb - Megújuló

Óriás szélfarmot építene a ScottishPower

A ScottishPower Nagy-Britannia legnagyobb szélfarmja felépítését tervezi, amely 150 háztartás ellátására lehet képes. A társaság az ország egyik legnagyobb áramtermelője – jelenti a Bloomberg.
A brit kormány terve szerint az ország áramtermelésének 10 százalékának 2010-re megújuló energiaforrásokból kell származnia, ezen belül is felerészben szélenergiából. A pillanatnyi arány 3 százalék. Ebbe az elképzelésbe beleillik a ScottishPower azon terve, hogy egy óriás szélfarmot épít Glasgow mellett, 150 millió fontos (213 millió dolláros) beruházással. A fejlesztés révén a brit szélerőművi kapacitások közel 60 százalékkal nőnek. A terv szerint 140 turbina épül, összesen 240 MW kapacitással. Ez lesz Európa legnagyobb, szárazföldi szélfarmja.

A brit kormány klímaváltozási programja a Greenpeace környezetvédelmi szervezet támogatását élvezi. Utóbbi megállapodást kötött az Innogyval – a szétválasztott National Power brit ágával – a cég által termelt, szél-alapú villamosság értékesítésére a North Hoyle Offshore Wind Farm nevű majdani területről, amely a walesi partoknál található.

Az Innogy, amely az Npower neve alatt árulja az áramot, az új, zöld elektromossággal mintegy 50 ezer háztartást tud majd ellátni. Ez az első eset, hogy a Greenpeace részt vesz a villamos termék értékesítésében.

A ScottishPower tervét, valamint Greenpeace és az NPower közös értékesítési szándékát üdvözölte a Brit Szélenergia Szövetség is. Nick Goodall vezérigazgató szerint Nagy-Britannia Európa legszelesebb országa, ahol éppen elég szél van ahhoz, hogy a szélerőművek az áramkereslet akár hétszeresét is kielégítsék. Ennek ellenére eddig elmaradtak a kontinentális Európában működő versenytársaiktól. Most viszont az az elhatározás született, hogy a brit szél-alapú áramtermelő kapacitások 2005-re meghaladják 2000 MW-t, a mai kapacitások ötszörösét. Igaz, ez a mostani keresletnek alig kétszerese, s csak a harmada a mostani németországi szélerőművi kapacitásoknak, mindazonáltal a mostani bejelentés nagy előrelépést jelent.

A projekt egyik nagy haszonélvezője a dán Vestas cég lesz, ugyanis ez szállítja majd a szélturbinát, mégpedig az e célra észak-kelet Skóciában építendő, azaz helyi üzeméből.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.