close
Területi viták a Kaszpi-tengeri olajmezőkön
Egyéb - Olaj

Területi viták a Kaszpi-tengeri olajmezőkön

Egy iráni őrnaszád a minap elkergette a British Petroleum (BP) két olajkutató hajóját a Kaszpi-tenger egyik olyan szakaszáról, amelyet mind Azerbajdzsán, mind Irán magáénak vall. A Kaszpi-tenger körüli olajláz még magasabbra szökött. Az Egyesült Államok fontos új olajforrásnak tekinti a térséget, ennek jegyében már júniusban két őrhajót küldött Azerbajdzsánnak, és további hadihajók átadását tervezi – olvasható a Népszabadságban.

–A Kaszpi-tengeren stabilitásra van szükségünk, ám éppen ott állandó veszélyben van a stabilitás. Iránnal szemben világosan kell fellépni ebben az ügyben is – mondta az esetről a napokban az amerikai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója, Condoleeza Rice éppenséggel a moszkvai Kremlben, miután fogadta őt Vlagyimir Putyin orosz elnök.

A Kaszpi-tenger alatt hat olajmezőt határoltak körül, többségük még nincs fejlesztés alatt. Elérheti az 50 milliárd hordónyit az az olajlelet, amelyet egy nemzetközi konzorcium tárt fel a közelmúltban a Kaszpi-tenger kazahsztáni területe alatt. A közölt adat alapján a világ eddigi egyik legnagyobb olajkincslelőhelyére bukkanhattak. A kutatásokban közreműködő egyik olajcég illetékese szerint a kelet-kashagani mezőről évi 100 millió tonna olaj is kitermelhető lesz, ez mintegy 733 millió hordónak felel meg. Nurszultan Nazarbajev kazah elnök a konzorcium bejelentése alapján közölte, hogy országa egyike lehet a világ öt legnagyobb olajhatalmának, bár elismerte: még további kutatásokra van szükség, hogy a készlet nagyságát pontosítsák, és megállapítsák a benne rejlő olaj minőségét.

A parti vizek hovatartozását 1991-ig egy szovjet–iráni szerződés rendezte. Jelenleg Oroszország, Azerbajdzsán, Irán, Kazahsztán és Türkmenisztán vitázik a felosztáson: eddig eredmény nélkül. Képviselőik legközelebb októberben tartanak újabb határtárgyalásokat, de a szakértők nem várnak megegyezést.

Noha a határok még nincsenek véglegesen meghúzva, 1998-ban nemzetközi konzorcium alakult annak a tenger alatti tartaléknak a feltárására és hasznosítására, amelyet Azerbajdzsán a magáénak tart. A konzorcium, amelynek az azerbajdzsáni állami olajtársaság mellett a norvég Statoil, a török TPAO, a kanadai Alberta Energy, a BP és az amerikai Exxon-Mobil is tagja, a tervek szerint 9-10 milliárd dollárt fektet be.

Irán azonban ugyancsak magának követeli a területet. Vele az olajtársaságok nem szívesen állnak szóba az Irán-ellenes amerikai szankciók miatt, és megfigyelők szerint csak idő kérdése volt, hogy Irán keményebb fellépéssel figyelmeztessen a jelenlétére és igényeire. Egyelőre nem világos, Teherán meddig hajlandó katonailag elmenni, hogy érvényesítse igényét a Kaszpi-tenger medrének 20 százalékára. Követelését Moszkvában is túlzásnak tartják. Másfelől azt sem tudni, meddig hajlandó elmenni az Egyesült Államok – az Azerbajdzsánnak kiutalt őrhajókon túl – Irán feltartóztatásában. Számításba kell vennie, hogy Irán OPEC-tag, és együttműködésére szükség van az olajpiaci árstabilitáshoz, amely az amerikai gazdasági növekedés újraindulásának egyik feltétele. Bonyolítja a helyzetet, hogy Oroszország is mind inkább újra érvényesíti befolyását a térségben. Az amerikai kormány támogatta, Bakuból a törökországi Ceyhanba tartó olajvezeték még mindig csak a tervezőasztalon létezik, ám a versenytárs orosz vállalkozás, a Kaszpi csővezeték-konzorcium szeptemberben már működésbe lép.

A tervezett iraki–török gázvezetéket össze fogják kötni a kelet-európai és az orosz vezetékhálózattal – mondta Amer al-Rasid iraki olajminiszter tegnap a bagdadi televíziónak, miután hazatért ankarai látogatásáról. Az iraki földgázt Törökországba továbbító vezeték 1380 kilométeres lesz, és várhatóan 2,5 milliárd dollárba kerül. A miniszter szerint az iraki és a török kormány megállapodott abban, hogy a vezetéket az építkezés második szakaszában érdemes lesz hozzákapcsolni a kelet-európai és az orosz hálózathoz. (Népszabadság)


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.