close
Működtethető reaktorok
Áram - Egyéb

Működtethető reaktorok

A kaliforniai fiaskó, azaz a nagy horderejű áramkimaradások némiképpen lelassították az amerikai energiapiac liberalizálását, de “nincs visszaút”, tehát folytatni kell a piacnyitást – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek William Beecher, az amerikai atomenergia-ügyi szabályozó hatóság kommunikációs igazgatója. Az atomerőművek felvehetik a versenyt az olaj-, a szén- és a gáztüzelésű erőművekkel szemben az energiaszektor deregulációja után is – olvasható a Magyar Nemzet hétfői számában.

Várhatóan az összes jelenleg működő reaktor üzemengedélye meghosszabbítható az USA-ban – nyilatkozta lapunknak William Beecher, az amerikai atomenergia-ügyi szabályozó hatóság, az NRC kommunikációs igazgatója. Az atomerőműveket működtető cégek jelzései szerint ugyanis mind a 103 amerikai reaktor valószínűleg alkalmas arra, hogy a működési engedélyüket meghosszabbítsák. Eddig három erőmű hat reaktoránál hosszabbították meg az engedélyeket és további kérelmek várnak elbírálásra. Új reaktorok építésére még nem érkezett engedélykérelem, de az NRC-nek ehhez a felhasznált új technológiákat is értékelni kell. Ez viszont éveket vesz igénybe – mondta az igazgató. William Beecher arról is beszámolt lapunknak, hogy sok erőmű üzemeltető engedélyt próbál szerezni arra, hogy növeljék reaktoraik kapacitását – egyes cégek majdnem húsz- százalékos bővítést terveznek. Nőtt annak az esélye is, hogy az országban korábban félbemaradt atomerőmű-beruházásokat folytatják. Az igazgató szerint a jól vezetett atomerőművek nagy sikerrel vehetik fel a versenyt az olaj-, a szén- és a gáztüzelésű erőművekkel az energiaszektor deregulációja után is.

Az energialiberalizálásban egyébként, bár lelassult a kaliforniai hibák után, de – Beecher szerint -“nincs visszaút”. Mint lapunknak elmondta, a tengerentúlon is terveznek egy olyan üzemet, amely az atomfegyverek plutóniumát dolgozza fel erőművek által használható üzemanyaggá. Két olyan reaktor kialakítását is tervezik az országban, amelyek fel tudják majd használni ezt az üzemanyagot.

Az Egyesült Államokban a mára érezhetővé váló elektromosenergia-problémák miatt a nukleáris energiatermelésnek szakmai körökben és a sajtóban is nagy teret szentelnek. A Bush-adminisztráció is pozitívan áll hozzá az atomenergiához. A Dick Cheney alelnök által vezetett energiapolitikai bizottság nemzeti programjában azt javasolja az elnöknek, hogy növeljék az atomenergia-termelést. Ennek egyik eszköze az ajánlás szerint az, hogy az NRC-t arra bátorítsák: a most működő reaktorok engedélyét lehetőség szerint újítsa meg. Az alelnök egy korábbi washingtoni energiahatékonysági fórumon határozottan kiállt az atomenergia mint olyan forrás mellett, amely nem okoz globális felmelegedést.

A Magyarország villamosenergia-termelésének negyven százalékát produkáló, 1840 megawattos teljesítőképességű paksi atomerőműnél 60 milliárdos ráfordítással megvalósulás előtt áll a biztonságnövelő projekt: a különböző egységekben az elektronikai berendezéseket Siemens gyártmányú készülékek váltják fel, és speciális földrengésvédőt is kiépítenek, a beruházási programsorozat keretösszegéből erre már 44 milliárd forint jutott. Az alaperőmű élettartamának jelentős meghosszabbítását 2020-2030-ig, komoly műszaki akadály, illetve teljesíthetetlen biztonsági határ nem korlátozza.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.