close
MOL: 67 dollár felett is járt az olajár, elszálltak a régiós olajpapírok
Egyéb - Olaj

MOL: 67 dollár felett is járt az olajár, elszálltak a régiós olajpapírok

Az amerikai könnyűolaj, a crude hordónkénti árfolyama jelentősen emelkedett a csütörtöki kereskedésben a fokozódó kínálati aggodalmaknak köszönhetően. A szerdai hordónkénti 66,35 dolláros záróárfolyamról 1,05 dollárt, 1,6%-t emelkedve 66,90 dolláron zárt a fekete arany árfolyama csütörtökön a NYMEX-en. A pénteki szingapúri kereskedésben pedig már a 67 dollárt is meghaladta egy hordó olaj árfolyama.Az emelkedés annak ellenére jelentős volt, hogy az elmúlt héten az amerikai olajtartalékok emelkedtek. Továbbra is jelentős hatással vannak a piacra a nigériai és az iráni események.

A befektetők egyre inkább aggódnak, hogy az ENSZ iráni elleni szankciói arra ösztönzik az iráni vezetést, hogy egy időre elzárja az olajcsapokat és így próbálja meg jobb belátásra bírni a nyugatot. Ennek már az elmúlt napokban jelet is adta az iráni vezetés, amikor az OPEC tagokat termeléscsökkentésre szólította fel. Félő ráadásul, hogy az OPEC országok is szolidarítanak majd az ország mellet, ami egy nagyobb kínálati sokkhoz vezethetne. Irán a világ negyedik, az OPEC második legnagyobb olajtermelő, így már az jelentős áremelkedést és olajhiányt okozna a piacon, ha csak az iráni vezetés leállítaná a fekete arany napi mintegy 3,8 millió hordós exportját.

Dél-Nigériában ismét megtámadtak fegyveresek a Shell egy olajkútját. A világ nyolcadik legnagyobb olajtermelő országában az olajexportőrök elleni támadásoknak köszönhetően az export egyre nagyobb része áll le. Az utolsó jelentések szerint már az export 10%-kal csökkent az elmúlt napokban. Elemzők azonban ennél nagyobb kiesést is el tudnak képzelni, amennyiben a támadások tovább folytatódnak.

Az Amerikai Energiaügyi Hivatal a tegnapi napon tette közzé az elmúlt hét olajtartalék változását. Az olajtartalékok 2,7 millió hordóval növekedtek és elérték a 321,4 millió hordót. Ez év/év alapon 29,2%-os növekedésnek felel meg. Az üzemanyagkészletek ugyanakkor 2,8 millió hordóval növekedtek 211,6 millió hordóra, ami év/év alapon 5,4%-kal kevesebb tartalékot jelent. A fűtőolajat is magában foglaló finomított tartalékok (distillate) 0,9 millió hordóval ugrottak meg egy hét alatt és elérték a 134,7 millió hordót. Ez év/év alapon 10,9%-os növekedésnek felel meg. Az olajtartalékok növekedése ellenére a befektetők nem nyugodtak meg és továbbra is egy kínálati sokktól tartanak a piacon.

Az olaj árfolyamának elmúlt napokban tapasztalt szárnyalásának köszönhetően megugrottak a régiós olajtársaságok részvényei is. Talán most jutott eszükbe a befektetőknek, hogy kik is profitáltak leginkább az elmúlt évben a magas olajárakból. A PKN részvényei 3,8%-kal ugrottak meg tegnap és 65,40 zlotyn zárták a kereskedést Varsóban. Bécsben az OMV AG részvényei 2,62%-os emelkedés után 54,9 eurón forogtak utoljára a parketten. Az EMEA régióba tarozik Dél-Afrika is, ahol a johannesburgi tőzsdén szintén kilőtt a helyi olajtársaság és 2,34%-os emelkedés után 218,50 randon fejezte be a kereskedést.

Ezen társaságok közül a nap legnagyobb emelkedését a MOL mutatta be, amely 22 milliárd forintos forgalom mellett 4,7%-kal ugrott meg és 21.980 forinton zárta a napot.

Jó lesz figyelni, mert az olaj árfolyama már nincs messze a hurrikánok idején elért csúcsától. A MOL pedig akkor érte el történelmi maximumát, amikor az olaj árfolyama hirtelen megugrott. A 22500-as szint áttörése esetén ismét esély lenne rá, hogy a MOL a történelmi csúcsa közelébe ugorjon. Ehhez azonban az olaj árfolyamának meg kellene haladnia a 70 dolláros hordónkénti szintet. Ez persze könnyen meglehet.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.