close
Megrázó lehet az árampiacnyitás
Áram - Egyéb

Megrázó lehet az árampiacnyitás

A MAVIR Rt.-t 2001 elején az MVM alapította, így az a villamos művek 100 százalékos tulajdona lett. A rendszerirányító cégnek azonban — egyebek mellett az Európai Unió előírásai miatt —legkésőbb az áramkereskedelmi korlátok feloldásától, vagyis januártól, független vállalatként kell tevékenykedniük – írja keddi számában a Népszava. Ezért a tavaly decemberben elfogadott villamosenergia-törvényben a kormányzat rögzítette, hogy a MAVIR Rt.-nek ez év februárjától új tulajdonoshoz, a gazdasági tárcához kell kerülnie. A tulajdonosváltás azonban máig sem történt meg, mivel a gazdasági minisztérium — némelyek szerint forráshiány miatt — nem fizette ki az MVM-nek a MAVIR-részvényekért járó, mintegy 630 millió forintot. Az adásvétel elhalasztásával pedig — szakértők szerint — mulasztásos törvénysértést követ el mind a minisztérium, mind az MVM többségi tulajdonosa, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. Hozzáértők úgy vélik: az ÁPV Rt. azzal szegte meg az előírásokat, hogy — mint meghatározó tulajdonos — nem hozott közgyűlési határozatot a részvényeladásról. Míg a szaktárca azzal vétett a törvény ellen, hogy nem intézkedett a MAVIR-papírok a kivásárlásáról.

A szakemberek szerint abban az esetben, ha rövidesen nem hívják össze az MVM közgyűlését, amelyen a tulajdonosok a MAVIR-részvények értékesítéséről határozhatnak, idén már nem lesz mód az adásvétel lebonyolítására. A közgyűlés ugyanis leghamarabb az összehívást követő 30. napon ülhet össze. Vagyis legalább egy hónap kell a közgyűlés megtartásához, majd a vagyonátruházásról szóló határozat megszületése után szerződést kell kötniük a feleknek, s a MAVIR csak ezt követően, a tulajdonosváltás után kaphat működési engedélyt az energiahivataltól. (A vállalat szeptemberben egyébként már kérte a jövő év elejétől érvényes engedélyt, a MEH azonban — tekintettel a tulajdonviszonyok rendezetlenségére — megtagadta annak kiadását.) Azaz meglehetősen rövid idő áll az érintettek rendelkezésére ahhoz, hogy felszámolják a jelenlegi törvénytelen állapotot és gondoskodjanak a társaság jövőbeni működéséhez elengedhetetlen dokumentumok megszerzéséről.

Tombor Antal, a MAVIR Rt. elnök-vezérigazgatója lapunknak elmondta: a társaság jövőre 30-35 milliárd forint bevételre számít. Ez az összeg az áramszolgáltatók által befizetett, kilowattonkét egy forint körüli, úgynevezett rendszerirányítási díjból származik. (Az összeg beszedése nem növeli az áramtarifákat, mivel az irányítási díjat a jelenlegi áramárak is tartalmazzák.) A bevétel döntő hányadát — hozzávetőleg 20 milliárd forintot — az erőművi tartalékok, vagyis a rendszerirányításhoz szükséges többletkapacitások biztosítására költi majd a társaság. A megújulóenegia- termelés növelését célzó támogatásokra, illetve az úgynevezett befagyott költségek finanszírozására pedig 8-10 milliárd forintot fordít 2003-ban a MAVIR, míg a fennmaradó öszszeg a működési költségekre nyújt majd fedezetet. (Befagyott költségnek a szabad kereskedelemre való átállással járó többletkiadásokat nevezik.)

Az előző kormányzat idején egyébként felvetődött az a lehetőség, hogy a rendszerirányító vállalat ellentételezés nélkül kerüljön az MVM-től a gazdasági minisztériumhoz. Ez azonban nem valósulhatott meg, mivel a társaságban — közvetve — magán-, illetve intézményi befektetők is rendelkeznek tulajdonrésszel, s a kisbefektetők tulajdoni hányada felett nem rendelkezhet a kormány. Később az is szóba került, hogy a MAVIR ellenértékét nem pénzben, hanem egy erőművi portfólió átadásával az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. téríti meg az MVM-nek, ám ez a terv sem valósult meg.

Veszélybe kerülhet a villamosáram-piac jövő év elejére tervezett megnyitása, ha a gazdasági tárca, illetve a Magyar Villamos Művek (MVM) rövidesen nem rendezi a független villamos ipari rendszerirányító társaság, a MAVIR Rt. tulajdonosi viszonyait. Az árampiac — egyelőre részleges — liberalizációjához ugyanis elengedhetetlen lenne a rendszerirányító cég önálló és szabályos működése. A működési engedélyt azonban addig nem adhatja ki a Magyar Energia Hivatal (MEH), amíg a MAVIR nem kerül a törvényes tulajdonosához.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.