close
Költségesebb lesz a nyersolaj importja
Egyéb - Olaj

Költségesebb lesz a nyersolaj importja

A vezető olajexportőrök minden előkészületet megtettek, hogy az olajkartell pénteken kezdődő csúcsán bejelentsék: január elejétől napi másfél millió hordóval csökkentik a nyersolaj-kitermelést. Az importőrök költségei nőhetnek – írja a Népszabadság.

A Népszabadságnak OPEC-forrásból szerzett értesülése szerint egyelőre hat hónapra vezetik be a kitermelési kvótacsökkentést, s az akció első eredményeit már a márciusban tartandó értekezleten megvizsgálják a kartell országai. Az OPEC novemberben foglalt állást a meghirdetett kvótacsökkentés folytatása és kiterjesztése mellett. 2001. január 1-je óta jelentősen csökkentette termelését a világ kőolajexportjának kétharmadát adó szervezet, és ősszel úgy foglalt állást, hogy a folytatáshoz szükség van a nem OPEC-tag termelők együttműködésére, különben egyesek piacát mások elfoglalhatják.

A januártól javasolt napi másfél millió hordós OPEC-csökkentést Szaúd-Arábia és a kartell más államai ahhoz kötötték, hogy a szervezetükhöz nem tartozó országok ennek harmadával, 500 ezer hordóval csökkentsék napi kitermelésüket. Oroszország, a világ második legnagyobb olajexportőre végül is 150 ezer hordós napi csökkentést vállalt, és ekkora limitálásra tett ígéretet Norvégia is. Az OPEC-en ugyancsak kívül álló Mexikó, Omán és Angola hozzájárulásával csaknem teljesülhet a kartell eredeti feltétele: a „külső országok” összesen napi 462500 hordóval készek csökkenteni.

A nemzetközi piacok némi ingadozással, de általában igen erőteljes áremelkedéssel reagáltak csütörtökön a várható kairói bejelentésre. Az ingadozás részben azzal kapcsolatos, hogy kétségek is felmerülhetnek az egyes országok kvótájának pontos betartásával kapcsolatban. A közelmúltban több OPEC-ország Nigériát vádolta meg „túlterjeszkedéssel”, és ez a kérdés várhatóan Kairóban is szóba kerül. Az ingadozás azzal is összefügghet, hogy nem lehet tudni, milyen hatása van az elhúzódó recessziónak a vezető ipari hatalmak olajszükségletére. Mindenesetre a lehetőségek határaira figyelmeztetett csütörtökön a katari olajminiszter is, aki azt mondta, elégedett lenne a hordónkénti 20-22 dolláros olajárral. Gary Ross, a New York-i Pira Energy vezető konzultánsa szerint korszakalkotó a nem OPEC-tag kitermelő országok most született együttműködése a kartellal. – Ez drámaian szűkíteni fogja a nyersolaj piacát, és tovább hajtja az árakat felfele – mondta.

A kairói tanácskozás előestéjén Irán olajminisztere azt javasolta: a kartell másfél millió helyett csak napi 1,3 millió hordóval csökkentse a kitermelést, ám indítványával egyedül maradt.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.