close
Írország hátat fordított a fosszilis korszaknak
Emisszió

Írország hátat fordított a fosszilis korszaknak

Példátlan jogszabályt hagyott jóvá a közelmúltban az ír parlament nagy többséggel, amely leállít minden fosszilis energiahordozóval kapcsolatos beruházást, a stratégiai alap finanszírozásában.

Méreténél fogva Írország egymaga nyiéván nem lesz képes a klímaváltozást befolyásolni, a döntés viszont, hogy hátat fordítanak a fosszilis forrásoknak, mégis komoly hatással lehet globálisan is. Erősítheti a világ országainak, legalábbis a klímaváltozás mellett elkötelezett országainak szövetségét a szédioxidkibocsátás csökkentésére.

Az ír döntés máig a legagresszívebb lépés a fosszilis energiahordozók ellenében, de természetesen az írek nincsenek egyedül ezzel – emlékeztet a Világgazdasági Fórum összefoglalójában. Tavaly decemberben az úgynevezett The Divest Invest Initiative valamivel több, mint 5 ezer milliárd dollárnyi befektetést gyűjtött össze, amelyek globálisan a fosszilis források leváltását szolgálják, a világ 76 országában. Norvégia 2030-ra tervezi, hogy karbonmentes lesz, Kína pedig bejelentette, hogy 13 tartományban, 104 szénerőművet állít le.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.