close
Fekete-tengeri gázvezeték rekordmélységben
Egyéb - Olaj

Fekete-tengeri gázvezeték rekordmélységben

Augusztus elején a világ egyik legnagyobb off-shore platformját állítják fel a Fekete-tengeren – közölte a The New York Times. Ha minden a tervek szerint halad, a hatalmas szerkezet szeptemberben megkezdheti egy rekordmélységben, 7000 méterrel a tenger szintje alatt húzódó gázvezeték lefektetését. A vezeték orosz gázhoz juttatná az energiára éhes Törökországot. A 3 milliárd dollár értékű project gazdasági jelentősége mellett politikai tartalommal is bír: ha a vállalkozás sikerrel jár, az Egyesült Államok hiába próbálta csökkenteni Oroszország befolyását a világ egyik stratégiailag legfontosabb térségében.
Az orosz kormánynak gazdaságilag és politikailag is rettentően fontos ez a project – idézi a The New York Times Fiona Hillt, a Washington D.C.-ben található Brookings Institution elemzőjét. A vezeték a jelenlegi 66 százalékról 80 százalékra tovább növelné Törökországnak az orosz természetes gáztól való függőségét. Amerikai diplomaták attól tartanak, a vezeték hatására túlságosan megnő Törökországban az orosz befolyás. Török és orosz üzletemberek, valamint politikusok azonban a vezeték megépítése mellett állnak.

Kevés ország van, amely az energiát illetően Törökországnál jobban kiszolgáltatott – írja a The New York Times. A hatalmas ország az energia 98 százalékát importálja, a török gázigény kétharmadát Oroszország szolgáltatja két meglévő vezetéken keresztül. Ráadásul tudható az is, hogy az energia iránti igény 2010-ig megnégyszereződik Törökországban. Oroszországnak mindez azért is fontos, mert Törökország a térség legnagyobb fogyasztója, amely kemény valutával fizet.

Az Egyesült Államok hiába ajánlotta fel Törökországnak egy Oroszországot elkerülő, Türkmenisztánból induló vezeték megépítését, a törökök inkább a 750 mérföld hosszú, a Fekete-tenger partjától Ankaráig húzódó orosz vezeték mellett döntöttek. A vezetéknek három része lesz: két különálló rész Oroszországban és Törökországban, amelyeket egy 233 mérföld hosszú, az orosz Dzhubga és a török Samsun között, a Fekete-tenger alatt haladó rész kötne össze. A gázvezetéket Blue Stream névre keresztelték.

A vezetéknek a Gazprom biztosítja majd a gázt, a Csernomirgyin volt orosz miniszterelnök, Gazprom-vezér, jelenlegi ukrajnai nagykövet fiai által 12 százalékban tulajdonolt Stritransgaz pedig a megépítésért felelős. A vezeték Samsuntól Ankaráig terjedő szárazföldi részén a földmunka kész, a tenger alatti részen a Gazprom az olasz Eni S.p.A. energetikai céggel együtt fekteti le a vezetéket, amely a jelenlegi legmélyebben, 5000 méter mélyen lévő Mexikói-öböli vezetéknél 2000 méterrel lejjebb húzódik majd.

A Blue Stream lehetővé teszi majd Oroszországnak, hogy Türkmenisztánból és Kazahsztánból is szállízson gázt Törökországnak, illetve Dél-Európának. Mindezzel Oroszország célja, hogy fenntartsa, sőt, erősítse ellenőrzését a kaszpi térség szállítórendszere felett – mondta a Timesnak egy orosz illetékes.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.