close
Kéthetes nigériai áramszünet?
Áram - Egyéb

Kéthetes nigériai áramszünet?

A Nepa, Nigéria állami energiavállalata bejelentette: két hétre elektromosság nélkül maradhat az ország egyharmada, ha a kormány nem orvosolja a sürgető energetikai problémát – jelentette a Financial Times.
A Nepa illetékesei bejelentették azt is: a múlt héten vandálok megrongálták az egyik létfontosságú áramvezetéket, aminek következtében Afrika legnépesebb országának 13 keleti állama maradt sötétségben, illetve néhány nagyvárosban keletkezett áramszünet. Az áramkimaradás a napi 2,2 millió hordós olajipar központját, Port Harcourt-t is érintette.
Nigériában az energiaszektor körüli bonyodalmak annak ellenére nem szűnnek, hogy Obasanjo elnök tavaly év elején személyes ellenőrzése alá vonta az iparágat, és egy sor, az egész országra kiterjedő áramszünet után menesztette a Nepa menedzsmentjét. Ennek ellenére mindmáig nem oldódtak meg a szektor gondjai.

Az FT szerint egy kedvező napon a Nepa annyi áramot termel, mint a közeli Ghána, amelynek azonban hétszer kevesebb lakója van. Az áramszolgáltatás fejlesztése Nigéria és Obasanjo elnök egyik legégetőbb kérdésévé vált. Obasanjo azonban csak nemrégiben – többek között az eredménytelen magánberuházások hatására – kezdte hangoztatni az energiaipar mielőbbi liberalizációját.

A jelenlegi támadás azonban megmutatta: számtalan akadály nehezíti a nigériai reformokat. Az országban ugyanis nemcsak magas rangú politikusok és visszavonult tábornokok állnak a haladás útjában, hanem olyan rablóbandák is, amelyek vaskereskedőknek dolgozva elorozzák a gyengén védett Nepa-berendezések javát.

A privát szférának az energiaiparban való nagyobb jelenlétéhez szükséges szabályzórendszer és az állami energiavállalat privatizációjának fontossága túlságosan későn kezd körvonalazódni Nigériában. Pedig – írja az FT – az ország amerikai és európai energetikai vállalatoktól is kapott ajánlatot magán projectek megvalósítására. Amíg azonban az egyébként is jelentős gondok mellett “vandálok és tolvajok” is az ország normális működése útjában állnak, Obasanjo elnök aligha bízhat olyan fejlődésben, amely politikai tőkét kovácsolhat neki a 2003-as választások előtt.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.