close
Német kézbe kerül a Powergen
Egyéb - Olaj

Német kézbe kerül a Powergen

Az E.On a világ második legnagyobb energiaipari társasága lesz, ha a Powergen részvényesei elfogadják a német társaság összesen 15,3 milliárd eurós ajánlatát. A tranzakcióval az E.On ellenőrzése alá kerül a Powergen által 1999-ben megvásárolt amerikai LG&E, amely megfelelő alap lehet az amerikai terjeszkedéshez. A Powergen tulajdonában álló Csepeli Áramtermelő Rt. egyelőre megőrzi önállóságát, az angol cég nem mondott le értékesítéséről – írja keddi számában a Világgazdaság,

Hozzávetőlegesen 323 milliárd kilowattórányi értékesített villamos energiával és 30 millió áram-, illetve gázfogyasztóval a világ második legjelentősebb energetikai társasága lesz az E.On, ha az angol Powergen részvényesei az igazgatóság javaslatának megfelelően elfogadják a németek 8,2 milliárd eurós ajánlatát — közölte Ulrich Hartmann, az E.On AG elnöke tegnapi düsseldorfi sajtótájékoztatóján.

A tranzakció, amelynek keretében a 93,2 milliárd euró forgalmú német energetikai óriás a 6,5 milliárdos árbevételű angol cég hozzávetőlegesen 7,1 milliárd euró adósságállományát is átvállalja, várhatóan 2002 tavaszán zárul le, miután az Európai Unió, illetve az USA és Anglia különböző hatóságai jóváhagyták az egyesülést.

A Powergen felvásárlásával az E.On lesz az első igazán páneurópai energetikai társaság, ugyanakkor komoly lehetősége nyílik a világ legnagyobb energiapiacán, az Egyesült Államokban való megjelenésre is.

Évi, mintegy 300 milliárd kilowattórás forgalmával az angol az egyik legjelentősebb árampiac Európában, ahol a Powergen jó pozíciókkal rendelkezik — mondta Ulrich Hartmann, az E.On elnöke. Az áramtermelésben és -szolgáltatásban is jelentős a piaci részesedése a brit cégnek.

A Powergen által két éve megvásárolt amerikai LG&E révén elérhető vált amerikai piacról szólva az E.On elnöke a többi között elmondta: évi 4000 milliárd kilowattórás forgalma nyolcszorosa a német piacénak, ugyanakkor a megtérülési és növekedési lehetőségek is lényegesen jobbak. Az LG&E az egyik legfejlettebb iparral rendelkező s ilyenformán komoly fogyasztást megtestesítő térségben, az USA középnyugati részén 30 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik. Ez az első lépés az amerikai piac felé, amit további akvizíciók követnek majd — jelentette ki Ulrich Hartmann, megjegyezve, hogy az E.On rendelkezik az ezekhez a lépésekhez szükséges forrásokkal.

A Powergentől származó információink szerint a küszöbönálló tranzakció egyelőre nem érinti az angol cég tulajdonában álló Csepeli Áramtermelő Rt.-t, az megőrzi önállóságát, s az angolok nem tettek le az erőmű esetleges értékesítéséről sem. Korábban egyébként az E.On is érdeklődött a csepeli erőmű iránt.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.