close
Nem kap pénzt a Gazprom
Egyéb - Gáz

Nem kap pénzt a Gazprom

Oroszország legerősebb vállalata, a Gazprom 5,2 milliárd dollárt kért a központi költségvetésből jövő évi beruházásaira, mindenekelőtt a feltárásra és a fejlesztésre – írja a szombati Világgazdaság.Az orosz kormány elutasította a Gazprom gázipari társaság jövő évi, 5,2 milliárd dolláros beruházási tervét. A kormányülésen kétségbe vonták a 38 százalékban állami tulajdonú monopolcég képességét, hogy ki tudná tölteni a rést várható bevételei és kiadásai között. A megbeszélésen kialakult álláspont szerint a Gazpromnak inkább kiadásai lefaragására kellene összpontosítania. A válasz megdöbbentette a társaság új vezetését.

A Viktor Csernomirgyin miniszterelnök által létrehozott orosz társaság soha korábban nem kapott annyi figyelmet az orosz vezetés részéről, mint amióta májusban Vlagyimir Putyin elnök leváltotta vezetőjét, Rem Vjahirjevet, és helyébe Alekszej Millert állította. Már önmagában véve az is nagy változás, hogy a kormány mélyrehatóan átvizsgálta a társaság beruházási tervét – véli Valerij Nyeszterov, a Troika Dialog olaj- és gázipari elemzője. Független elemzőkre hivatkozva azt közölte a The Moscow Timesszal: most először érezhető, hogy olyan belső logika és pontosan megfogalmazott célokhoz igazodva működik a Gazprom, amelyek helyzete stabilizálását szolgálják.

A kormány nemrég jóváhagyta, hogy jövőre 35 százalékkal dráguljon a földgáz belföldön – emlékeztet az orosz lap. A változással kívánnak véget vetni a hosszú időn át tartó gázártámogatásnak, amikor is a termelők a gáz reális árának csak a töredékét kapták. A gáz drágításának ütemezését – aminek hatása érezhető lesz majd Oroszország gazdaságának egészében – azonban egyelőre nem közölték. A kabinet csütörtökön tervei részletezésére, a prioritások meghatározására szólította fel a Gazpromot.

Andrej Saronov gazdaságfejlesztési és kereskedelmi miniszter szerint a Gazprom és a kormány megállapodására március 1-jéig sor kerülhet,de már most is megjósolható, hogy garanciák híján a társaság teljes beruházása nem haladhatja meg a 140 milliárd rubelt.

Bármi lesz is azonban a végső szám, a most folyó vita a politikában történt jelentős változásokat tükrözi. A cég új vezetése jövőre az ideinél 70 százalékkal több pénzt szán fejlesztésekre, ezen belül feltárásra az ez évi hétszeresét költené, vagyis 14 milliárdot. Saronov szerint ez túl sok.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.