close
Napfényből szerez milliókat a Shell
Áram - Egyéb - Megújuló

Napfényből szerez milliókat a Shell

A Royal Dutch/Shell angol–holland olajipari vállalat kivásárolja partnereit a Siemens und Shell Solarból. Ez esetben megszerezné a világ napenergia-piacának 15 százalékát – írja a pénteki Világgazdaság.A Royal Dutch/Shell angol–holland olajipari vállalat kivásárolja partnereit a Siemens und Shell Solarból. Ez esetben megszerezné a világ napenergia-piacának 15 százalékát. A megújuló energiahordozók használatát a Széchenyi-terv is támogatja, ám a napelemek hazai elterjedéséhez a szabályozás megváltoztatására is szükség lenne – véli Véghely Tamás, az egyetlen jelentős hazai napelemgyártó cég, a Dunasolar Rt. kereskedelmi igazgatója. A cég nemrég 30-35 százalékkal bővítette kapacitásait, ám még így is teljes kihasználtsággal termel.

A Shell és két kivásárlandó partnere, a német Siemens és E.On társaság 33-34-33 százalékot birtokol a Siemens und Shell Solar társaságban. Ezen érdekeltségek megszerzése után a Shell egyesítené a 100 százalékos tulajdonába került társaságot már meglévő Shell Solarral – számol be a Financial Times. A cég tavaly közölte, hogy a következő öt évben fél–egymillió dollárt költ megújuló energiahordozók üzletágára, a mostani üzlet értékét azonban még nem hozták nyilvánosságra.

A fél–egymillió dollár egyébként nem túl sok a Shell évi 12 milliárd dolláros beruházásához képest – mutat rá a Reuters –, annál jelentősebb a világszerte növekvő napenergia-iparban. Előrejelzések szerint a napenergia aránya a világ áramtermelésében 2050-re meghaladja a szénhidrogénekét.

A brit kormány számtalan kedvezménnyel és támogatással próbálja a nap- és a szélenergia fejlesztésére bírni a vállalatokat, a cél, hogy 2010-re megduplázódjon az országban a megújuló energiaforrásokból származó villamos energia mennyisége. Jelentős keresletet generált a napenergiát hasznosító berendezések iránt a németországi támogatási és áram-visszavásárlási, úgynevezett „99 pfenniges törvény is” – hívta fel lapunk figyelmét az egyetlen jelentős hazai napelemgyártó vállalat, a Dunasolar Rt. kereskedelmi igazgatója.

Mint Véghely Tamás elmondta, Olaszországban is van a németországihoz hasonló törvény, sőt készül Spanyolországban is. Az egyébként előremutató magyarországi támogatás ehhez képest szerény piaci hatást váltott ki, a Dunasolar nemigen tapasztalt keresletélénkülést. A németországihoz hasonló szabályozás bevezetését szolgáló lobbizás (például a Gazdasági Minisztériumnak küldött javaslatok formájában és a Magyar Tudományos Akadémián keresztül) egyelőre lassan, de halad.

A cég éppen ezért továbbra is külföldön értékesíti termékeit, idei várható exportbevétele 7-8 millió dollár. Belföldön kedvező, de valamelyest a nyugat-európaihoz közelítő áron, áfával mintegy 45 ezer forintért kínál egy 40 wattos napelemet. (Az 50 wattos Siemens-termék ára körülbelül 95 ezer forint.) Ennek dacára csak évi 300-500 napelemet ad el Magyarországon, ez egynapi termelése. Fő exportpiaca Németország, de a világ minden részére szállít. Teljes kihasználtsággal termel.

A társaság a múlt évben 30-35 százalékkal bővítette kapacitásait, amelyek így évi 2,6–3,3 megawattnyi napelem helyett évi 3,2–3,5 megawattnyi gyártását teszik lehetővé (egy megawattnyi energiát 25 ezer napkollektor állít elő). A Dunasolar azonban így is teljes kapacitással termel, megrendelői a mostaninál sokkal több áru átvételére is hajlandók lennének.

A nemzetközi napelemgyártás fejlődésére vonatkozó átlagos becslések is évi 20 százalékos növekedésről szólnak, vagyis nagyobbról, mint ami bármely más iparágban kimutatható – hívta fel a figyelmet Véghely Tamás. Mint rámutatott, a piacon a japán gyártóknak is erős pozícióik vannak. Igaz, ezek többsége a belpiacra termel, csak a Kyocera jelent meg a nemzetközi színtéren is.

A megújuló energiahordozók előállítását segítő magyarországi állami támogatás 2000-ben 100 millió forint volt, tavaly bő 350 millió. Az energiapolitikai irányelvek szerint 2010-re a jelenlegi 3,6-ről legalább 7 százalékra kell emelni az érintett energiahordozók részarányát a primerenergia-felhasználásban. Mint beszámoltunk, a 2000. évi támogatásokból tavaly 125 beruházás valósult meg, ennek bő 90 százaléka napkollektoros melegvíz-előállítás. Korábbi várakozások szerint 2001-ben 4 százalékkal bővült az országban a napenergiával termelt villamos áram mennyisége. Magyarországon több tucat cég forgalmaz napenergiát hasznosító berendezést.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.