close
Napenergia-nagyhatalom lehet a Shell
Áram - Egyéb - Megújuló

Napenergia-nagyhatalom lehet a Shell

A Royal Dutch/Shell a világ napenergia-piacának a 15 százalékát uralhatja, ha sikerül kivásárolnia partnereit a Siemens und Shell Solarból – adta hírül a Financial Times.A Royal Dutch/Shell a világ napenergia-piacának a 15 százalékát uralhatja, ha sikerül kivásárolnia partnereit a Siemens und Shell Solarból. Az angol-dán társaság két német partnerétől, a Siemens-től és az energetikai konglomerátum E.Ontól szeretné megszerezni a három társaság közös vállalataként működő Siemens und Shell Solar részvényeit. Az üzlet értékét nem hozták nyilvánosságra.

Jelenleg a három tulajdonostárs a részvények nagyjából egyharmadával rendelkezik. Az E.Onnak és a Siemensnek azonban nem kulcsfontosságú tevékenysége a napenergiatermelés, ezért megválnak tulajdoni hányaduktól. A teljes egészében a Shell kezébe kerülő társaság mielőbb szeretné nyereségessé tenni a napenergia-termelést, és nagy szerepe lesz a Shell piaci pozícióinak megerősítésében is.

A Shell számításai szerint a tavaly áprilisában alapított Siemens und Shell Solar a fotovoltaikus energia világpiacán 15 százalékos részesedéssel bírhat.

A napenergia a megújuló energiaforrások leggyorsabban fejlődő piaca, amelyből az angol olajtársaságok minél nagyobb részt szeretnének a magukénak tudni. És bár szívesen fektetnek be az alternatív energiaforrások fejlesztésébe, tevékenységüknek egyelőre csak nagyon kis része kapcsolódik ehhez a szférához.

A brit kormány egyébként számtalan kedvezménnyel és támogatással próbálja a nap- és a szélenergia fejlesztésére bírni a vállalatokat. A cél: 2010-re megduplázni a megújuló energiaforrásokból származó áramot, és ezzel némiképp csökkenteni az olajfüggőséget.

Elemzők azonban úgy látják: a megújuló energiaforrásokba befektető társaságok – főleg az olyan, gyakorta kritizált óriások, mint a Shell és a BP – pr-okokból és vásárlóik megnyugtatása érdekében mutatnak érdeklődést a szektor iránt.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.