close
Minden település igényt tart a póznadíjra
Áram - Egyéb

Minden település igényt tart a póznadíjra

Valamennyi magyar városhoz és faluhoz eljuttatta tegnap a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) azt a levelet, amelyben felajánlja, hogy képviseli őket az áramszolgáltatókkal szemben a villanyoszlopok után járó közterületi használati díjak érvényesítésének ügyében – értesült a Magyar Hírlap.
A tavalyi alkotmánybírósági döntés nyomán – amely kimondta, hogy az áramszolgáltatók a jövőben nem üzemeltethetik közcélú villamos műveiket díjmentesen a közterületeken – a Győri Városi Bíróság márciusi első fokú döntése hozott az egész önkormányzati szférát lázba hozó fordulatot. Ítéletében a bíróság elismerte a Vas megyei Kemenesmihályfa követelésének jogosságát, amelyet az Észak-dunántúli Áramszolgáltató Rt.-vel (ÉDÁSZ) szemben kíván érvényesíteni. A kistelepülés a kül- és belterületén lévő villanyoszlopok után évi 20-25 ezer forintos bérleti díjat szeretne szedni.

Az áramszolgáltatók körében kisebbfajta pánik keletkezett, hiszen ha csak az ÉDÁSZ területén lévő önkormányzatok a kemesmihályfai követeléshez hasonló mértékű bérleti díjat kérnének, az becslések szerint évi 5-7 milliárdos többletkiadást jelentene a cégnek.

Az ÉDÁSZ jogtanácsosa, Kovács Magdolna elmondta, még nem érkezett meg írásban a bírósági döntés, de az ítélet megfellebbezésére készülnek. Álláspontjuk szerint az alkotmánybírósági döntés csak a határozat utáni időszakban felállított oszlopokra érvényes.

Zongor Gábor, a TÖOSZ főtitkárának tájékoztatása szerint tegnap az ország valamennyi önkormányzatához levelet juttattak el, amelyben egyrészt felajánlják segítségüket, másrészt szeretnék felmérni a települések igényeit. Arra is kíváncsiak: hol mennyi a helyben szokásos közterület-használati díj.

Zongor szerint a póznadíjakat nem szabad külön rendeletben szabályozni. Úgy vélte, az áramszolgáltatókkal hosszú távú megállapodást kell kötni, méghozzá olyan reális mértékű bérleti díjról, ami nem vezet az áram árának emeléséhez. A TÖOSZ arra kérte a településeket, hogy válaszaikat április 10-éig juttassák el hozzájuk, ezt követően ülnek asztalhoz a szolgáltatókkal.

Mindenképpen tárgyalásos eredményt szeretnének elérni, hiszen Zongor szerint annyira vitathatatlan a követelés jogi alapja, hogy felesleges lenne perek ezreit kezdeményezni.

A szövetség álláspontja szerint az önkormányzatok nem csak az elektromos közművek után szedhetnek bérleti díjat, ugyanígy jár kompenzáció a csővezetékek, kábelek és távközlési póznák után is.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.