close
Megújulás négyszázmilliárdból
Áram - Egyéb - Megújuló

Megújulás négyszázmilliárdból

A következő nyolc évben mintegy 400 milliárd forintnyi, fele részben állami támogatásból megvalósuló beruházás szükséges a Gazdasági Minisztérium szakértőinek becslése szerint, hogy a kormány vállalása szerint megduplázódjék a megújuló energiaforrások felhasználása. Több beruházási programot előkészítetek már, de amíg nem ismertek a pontos versenyszahbályok, kivárnak abefektetők – olvasható a Világgazdaság keddi számában. A kormány szándéka szerint 2010-re a jelenlegi duplájára növekszik a megújuló energiaforrások részesedése az örszág összfogyasztásán belül. Ma 3,6 százalékkal részesednek ezek a források, s ezen belül is legnagyobb részt a tüzifa képvisel. A második helyen áll a geotermális energia felhasználása áll. A duplázás, a szaktárca szakértőinek előzetes számításai szerint mintegy 400 milliárd forintos beruházási programot tesz szükségessé, amely legalább fele részben állami támogatásból valósulna meg. Vagyis akövetkező nyolc évben legalább 200 milliárd forintot kell az állami költségvetésből, többek közöt energiaerdők, szél-, és “naperőművek” telepítésére.

Az egyik legjelentősebb ilyen jelleggű beruházást az AES készíti elő. A kazincbarcikai erőmű két kazánját, mint korábban beszámoltunk róla (Világgazdaság, 2001.11.27., 9. oldal) 4-5 millió dolláros beruházásal faapríték tüzelésre állítanák át. A 30 megawatnyi kapacitás működtetéséhez évente 280 ezer tonnányi tüzelőanyagra lesz szükség, amelyet két környékbeli erdőgazdaságtól szereznének be. A fejlesztést részben saját forrásból, illetve EU-s pénzügyi alapok közreműködésével tervezik megvalóstani.

A pénzügyi támogatás mellett a megújuló energiaforrások arányának bővülése alapvetően függ a szabályozástól, miután a fejlesztéseket alapvetően vállalkozói alapon képzelik a szaktárcánál, vagyis lényeges szempont a megtérülés. Érdeklődk számosan vannak – mondták érdeklődésünkre a Gazdasági Minisztériumban. Többek közöt a német UTEC-Thomsen, szélenergia hasznosítással, és környezetvédelmi technológiákkal foglalkozó társaság már önáló leányvállalatot is alapított Magyarországon, egy szélerőmű létesítésére. Tés község határába tervezik a beruházást, ahol évente szinte 300 napon át hasznosítható szél fúj – tudtuk meg a polgármesteri hivatalnál. A 3 millió forintos alaptőkével, tési székhellyel alapítot társaságnál elzárkóztak a nyilatkozatól, ezért egyelőre csak anyit tudni, a napokban falugyűlést tartanak a tervezet szélerőmű ügyében a községben. Híreink szerint a Bakonyi Erőmű Rt. is készül egy részben megújuló energiadforrást hasznosító beruházásra, egy 150 megawattos, petrolkoksz, szén, illetve kommunális hulladék tüzelésű erőmű létesítésére.

A megújuló energiaforrások piaci helyzetét is rendező részletes szabályoknak az első félévben kell elkészülniük, így várhatóan az év második felében, ősszel várható, hogy a lehetséges befektetők előlépnek terveikkel.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.