close
Lázár Mózessel, az OGY. energetikai albizottságának elnökével
Áram - Egyéb

Lázár Mózessel, az OGY. energetikai albizottságának elnökével

-A napokban megkezdődött a Parlamentben az új villamosenergia-törvény általános vitája. Mit tart a leendő jogszabály legfontosabb értékeinek?

Az egyik legnagyobb értéke a korábbi tervezetekkel szemben, hogy a verseny megnyitása mellett lehetőséget ad a versenyképes állami és magánkézben lévő erőművi kapacitások, így például a Vértesi Erőmű Rt. megtartására.

-…és mi lesz a legvitatottabb pontja a tervezetnek?

Talán az áramimporttal kapcsolatos szabályozás. A tervezet szerint a feljogosított fogyasztók igényüknek legfeljebb 50 százalékát szerezhetik be külföldről. Ez, a teljes magyarországi villamosenergia igény kevesebb, mint 10 százaléka. Ugyanakkor ez csak egy lehetőség, amit a törvény biztosít, minden esetben egyedileg kell majd eldöntenie a Magyar Energia Hivatalnak, hogy mely forrásokból teszi lehetővé a beszerzést.

-Az idő haladtával bővülni fog a feljogosított fogyasztók köre, eljutva egészen a lakossági felhasználókig. Ebben az esetben az 50 százalékos határ elvben azt jelenti, hogy az ország villamosenergia igényének felét meg lehet vásárolni külföldön. Vagyis óhatatlanul hozzá kell majd nyúlni a törvényhez?

Az újabb és újabb feljogosítások nyilván felvetik a szabályozás aktualizálását. Voltak olyan vélemények, hogy a törvényben nem kellene semmilyen százalékos határt meghőzni, hiszen az energiahivatal dönt az importkérelmek ügyében, ezen keresztül folyamatosan a kívánatos, vagy szükséges szinten tartható az áramimport.

-Ön szerint a piacnyitással együtt megkezdődik a valódi verseny is az árampiacon?

Azt hiszem mindenképpen, hiszen a kereskedőknek érdekük, hogy a feljogosíított fogyasztókat megfogják maguknak.

– A kormány deklaráltan nem kívánja befolyásolni a tüzelőanyag-összetételt. Milyen arányokat tartana Ön kívánatosnak?

Úgy gondolom, a paksi atomerőművet meg kell tartani, és oldani kell a földgáz hegemóniáját. Ez utóbbi érdekében, a gazdaságos és környezetvédelmi szempontból kielégítő új kapacitások létesítésének szabad utat kell kapni.

-Ön szerint mikor várható jelentősebb új erőművi kapacitások létesítése?

Azt hiszem, amikor a verseny a lakossági piacot is eléri, vagyis valamikor 2007-2008 táján.

-Visszatérve Paksra, Ön tehát azon a véleményen van, hogy meg kell hosszabbítani az atomerőmű élettartamát?

Amellett vagyok, hogyha gazdaságosan és biztonságosan megoldható, akkor a PA Rt. élettartamát meg kellene hosszabbítani, mert hazai energiaforrásról van szó, amely ráadásul a legolcsóbban termel a magyar erőműparkban

-Ez ügyben viszont akkor párton belüli viták várhatók, mert Illés Zoltán, a környezetvédelmi bizottság elnöke egészen más véleményen van, szerinte Paksot amilyen gyorsan csak lehet, le kell állítani.

Úgy gondolom, normális módon meg tudjuk majd beszélni, ha ez a kérdés napirendre kerül. A gazdaság, az ország szempontjából azonban mindenképpen előnyös volna az élettartam meghosszabbítása. Ebben az esetben 2020 táján

kellene egy új alaperőmű létesítéséről gondolkodni.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.