close
Gdanski kőolajfinomító: döntés a hét végéig
Egyéb - Olaj

Gdanski kőolajfinomító: döntés a hét végéig

A lengyel olajipar privatizációját bonyolító Nafta Polska állami holding kedden közleményben jelentette be, hogy még elemzi a gdanski kőolajfinomító 75 százalékos részvénycsomagjának értékesítése ügyében folytatott tárgyalásokat, és a hét végéig hozza meg döntését – jelentette a Tőzsdefórum.
A Nafta Polska június 11-én a Rotch Energyt választotta ki kizárólagos tárgyalásokra a rövidített listáról, amelyen a brit konzorcium mellett a másik ajánlattevő a magyar Mol Rt. volt. A tárgyalások egy hónapig tartottak, a közvélemény keddre várta a végeredmény nyilvánosságra hozatalát.

Aldona Kamela-Sowinska kincstárügyi miniszter egy keddi internetes beszélgetésen július 11-ét jelölte meg a kizárólagos tárgyalások lezárásának határidejeként. A tárcavezető szerint lehetséges a közép-európai petrokémiai cégek stratégiai szövetsége, amely részvénycsere révén jöhetne létre.

Piaci elemzők megfelelő partnernek vélik a Rotch Energyt a Rafineria Gdanska számára, és úgy gondolják, hogy a minisztérium a Mol Rt. számára másfajta forgatókönyvet tartogat, talán erre utalt a miniszter asszony idézett kijelentése.

A gdanski olajfinomító részvényeinek 75 százaléka jelenleg a Nafta Polska, 15 százaléka a dolgozók, 10 százaléka pedig a kincstár tulajdonában van. A Nafta Polska másodszor próbálkozik a gdanski cég eladásával, az 1998-es első kísérlet meghiúsult, mert csak egy pályázó volt, de az is túl alacsony árat ajánlott.

A lengyel sajtó már a múlt héten olyan értesüléseket közölt, hogy a Rotch Energy konzorciuma közel jutott a megállapodáshoz a lengyel üzemanyagpiac 20 százalékát ellenőrző Rafineria Gdanska többségének megvásárlásáról 250 millió dollár körüli összegért. A Puls Bisnesu gazdasági szaklap azt írta, hogy a Rotch-csoport további 750 millió dollárt szán beruházásokra a lengyel cégben, s azt is vállalta, hogy majdani részesedését legalább tíz évig nem adja el.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.