close
Fémpor lehet a benzin alternatívája
Áram - Egyéb - Megújuló

Fémpor lehet a benzin alternatívája

Egy tengerentúli kutató felfedezése szerint, a vasból, az alumíniumból, vagy akár a bórból is kiváló üzemanyagot lehet előállítani.Dave Beach, az Oak Ridge National Laboratory kutatója szerint, a porrá őrölt vas, alumínium, vagy bór helyettesítheti a belsőégésű motorokban eddig használt üzemanyagokat. A fémeket nem elég csupán ledarálni, hanem nanométeres darabkákra kell bontani, és a por ugyanúgy befecskendezhető az égéstérbe, mint például a benzin-levegő keverék.

A nagy finomságú por begyújtásához elegendő egy szikra, így minimális átalakításra van szükség a motorban. A kutató azt állítja, hogy a fém alapú porból többszörös mennyiségű energia nyerhető, mint a hagyományos, fosszilis üzemanyagokból, anélkül, hogy az égés hőmérséklete jelentősen megemelkedne, és kárt tenne a motor alkatrészeiben.

Így például az alumíniumból készített üzemanyagból kétszer, a bórból pedig négyszer annyi energia állítható elő, mint benzinből. Az egyetlen kiküszöbölendő probléma a fém alapú üzemanyaggal kapcsolatban, az oxidáció, amely rontja az égés hatásfokát, ezzel szemben nem keletkeznek nitrogénoxidok, káros részecskék, illetve széndioxid.

A felfedezés másik jelentősége, hogy a fosszilis üzemanyagok fogytával egy olyan alternatív energiaforrás nyerhető, amelyhez szinte korlátlan mennyiségű alapanyag áll rendelkezésre, például roncs autók, vagy üdítős dobozok feldolgozásával..

Bár a fém alapú üzemanyag felhasználása az autóiparban elsőször merült fel, üzemanyagként való használata nem idegen például az űrkutatásban, hiszen például az űrsikló gyorsító rakétájához használt szilárd hajtóanyag is tartalmaz alumíniumot. A harcászati eszközök között is fellelhető a fém alapú üzemanyag, használják például torpedók meghajtására, illetve nagy távolságot áthidaló, taktikai lőfegyverek üzemanyagaként.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.