close
EU-USA energiakutatási együttműködés
Egyéb - Olaj

EU-USA energiakutatási együttműködés

Saját forrásból finanszírozandó energetikai tudományos együttműködési megállapodást írt alá az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok – számolt be róla a stop.hu, külföldi hírügynökségi jelentések alapján.
A nukleáris energia terén szűkebb együttműködést biztosító megállapodás fő célja a kutatások összehangolása és rendszeres információcsere biztosítása az éghajlatváltozással kapcsolatos energiaforrások – fosszilis energia, hidrogén-energia, napenergia – és energiahatékonyság kérdéseiben. A két régió tudósai közös kutatási projekteket hoznak létre, közös technológia-előrejelzéseket dolgoznak ki, szabványokat és előírásokat fejlesztenek ki, valamint műhelymegbeszéléseket tartanak. A megállapodás végrehajtását felügyelő bizottság ellenőrzi, amelybe a felek két-három tagot delegálnak.

Az EU energiakutatási erősségét a termonukleáris fúzió és az energiahatékonyság területei jelentik. Az Egyesült Államok viszont a fosszilis üzemanyagok és a szén-dioxid kibocsátás kutatásában rendelkezik előnnyel. Az Európai Bizottságot főképpen az üzemanyag-cellával, a hidrogén-előállítással, a napenergiával és a biomasszával kapcsolatos technológiák érdeklik.

Az EU-t képviselő Philippe Busquin kutatási biztos szerint: `Az országaink közötti energetikai együttműködés rendkívül kívánatossá, sőt elengedhetetlenné vált gazdaságaink fenntartható fejlődésének biztosítása érdekében.´


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.