close
Épülhet az ecuadori olajvezeték
Egyéb - Olaj

Épülhet az ecuadori olajvezeték

Az ecuadori környezeti miniszter jóváhagyta az egymilliárd dolláros beruházással, nemzetközi konzorcium által építendő olajvezetékre vonatkozó terveket. A vezeték az amazóniai olajmezőket kapcsolja majd össze egy csendes-óceáni kikötővel – adta hírül a Financial Times.
Az argentin Techint hamarosan megkezdheti a munkát a naponta 450 ezer hordó kapacitású OCP-vezetéken, amelyet a kanadai Alberta Energy, az olasz Agip, az amerikai Kerr-McGee és az Occidental, a spanyol Repsol-YPF és az argentin Perez Company által kitermelt nyersolaj szállítására használnak majd. Az említett cégeknek óriási készleteik vannak a régióban, amelyeket mindeddig az Andok térségének elégtelen szállítási viszonyai miatt nem tudtak kiaknázni.

A meglévő, naponta 390 ezer hordó olajat áteresztő Sote vezeték alternatívája tíz éve szerepel az ecuadori tervekben, de a projectek – köztük a kormány és a konzorcium által idén februárban aláírt OCP-vezetékről szóló is – környezetvédelmi aggályokat vetettek fel. Nemzetközi emberi jogi és környezetvédő szervezetek lobbyztak a konzorciumot finanszírozó JP Morgan Chase és a Citigroupnál a project leállítása ellen. Erre az Occidental illetékese kijelentette: a szövetkező társaságok elég nagyok és erősek ahhoz, hogy szükség esetén maguk finanszírozzák a beruházást.

Kételyek merültek fel az olajvezeték tervezett vonala ellen is, amely áthalad egy védett esőerdős területen, valamint a kontinens egyik, madarak által legsűrűbben lakott részén. A lakosság az ellen tiltakozott, hogy a vezeték nyomvonala érinti a Papallacta területet, amely az egyik legfőbb ivóvízforrása a környéknek. Egy esetleges olajszivárgás mindezt veszélyeztetné.
Végül Lourdes Luque környezetvédelmi miniszter 72 kérdést intézett a konzorcium vezetőihez, akiknek mindenre válaszolniuk kellett az engedély érdekében. A miniszter-asszony ezután kijelentette: a tervezett északi útvonal veszélyezteti legkevésbé a környezetet. A konzorcium 50 millió dolláros kaociót tett le az esetleges környezeti károk orvoslására.
A két évig tartó munkálatok egyébként 50 ezer munkahelyet teremtenek, a project pedig nagymértékben hozzájárul majd Ecuador dollárfüggő gazdaságának bevételeihez.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.