close
Elöregedett gázvezetékek
Egyéb - Gáz

Elöregedett gázvezetékek

A budapesti belvárosi bérházakban komoly anyagi gondot jelent a felújítás, a gáz-, víz- és áramvezetékek rehabilitációja. Fűtési időszakban az elavult gázvezetékek problémája kerül előtérbe évről évre, a Fővárosi Gázművek az utóbbi hetekben két belvárosi épületben szivárgás miatt kénytelen volt felfüggeszteni a gázszolgáltatást. Nem minden lakóközösség tudja: a fővárosi önkormányzatnál pályázni lehet gázvezeték-felújításra is – írja hétfői számában a Népszava. A társasházi lakóközösségek a tulajdonjoggal együtt az épület fenntartásának, a közművek gondozásának kötelezettségét is megszerezték. A gázművek – a gázszolgáltatási törvény értelmében – csupán a telekhatárig biztosítja a gázvezetékek zavartalan működését, azon belül már minden a tulajdonosok kötelezettsége és felelőssége. A karbantartás és felújítás azonban tetemes anyagi terhet ró a lakóközösségekre, főképp a belváros azon kerületeiben, ahol a két világháború közötti években vezették be a gázt.

Budapesten leginkább a VIII. és IX. kerületben észlelhető a gázvezetékek elöregedése, az itteni társasházak gázvezeték-rendszere jelentős százalékban veszélyessé vált.

Bánhegyi Péter, a VIII. kerületi önkormányzat vagyongazdálkodási osztályának munkatársa egyenesen azt állította a sajtóban, hogy évente 15-20 ház gázvezeték-rendszerének felújítása válik szükségessé, de a lakóépületek 80 százalékában biztonsági okokból azonnal el lehetne zárni a gázt.

Lapunknak nyilatkozva Csallóközi Zoltán, a Főgáz Rt. igazgatója elmondta: a belvárosi kerületekben a gázvezetékek sok helyen a húszas-harmincas évek óta üzemelnek felújítás nélkül. A pincékben húzódó, szabadon lévő vezetékek veszélyesebbek, mint a falban lévők, mivel a nedves környezet elősegíti a csövek korrózióját, és ezek a vezetékek azok, amelyeknek nincs igazán gazdájuk. A szivárgások is itt gyakoribbak. A gázszolgáltatási törvény szerint azonban a szolgáltató felelőssége a telekhatárnál véget ér. Ezen belül mind a karbantartás, mind a felelősség a vagyonkezelőé.

Ellenőrzést és vezetékrekonstrukciót azonban nem csupán a gázműveknél lehet igényelni Budapesten, hanem már több jogosítvánnyal rendelkező szakcégnél is. A gázszolgáltatási törvény értelmében azonban a vészhelyzet megszüntetése a szolgáltató felelőssége. Ilyenkor a gázművek felfüggesztheti a gázszolgáltatást.

Csallóközi Zoltán szerint a vezeték-felülvizsgálati tapasztalatok azt igazolják, hogy sok esetben teljes hálózati felújításra lenne szükség. Ennek ára a ház nagyságától, a vezeték hosszától függ, 500 ezer forinttól akár 6-7-8 millióig is terjedhet.

Győri Péter, a fővárosi önkormányzat szociális és lakásbizottságának elnöke kérdésünkre elmondta: az idei költségvetésben 1,3 milliárd forint jutott a rehabilitációs alapnak, amelyből a társasházak felújítását finanszírozza pályázati úton az önkormányzat. A pályázati feltételeket önkormányzati rendelet határozza meg. Több kerületi önkormányzat is létrehozta a saját pályázati rendszerét erre vonatkozóan, esetenként változó alappal és feltételekkel.

A fővárosban az elmúlt években az utolsó fillérig felhasználták a rehabilitációs alapot, a lakóbizottságok éltek a pályázati lehetőséggel. A feltételek világosak és könnyen teljesíthetők. Társasházi közös használatú helyiségek, gépészeti berendezések, a közművek felújítására kamatmentes hitel igényelhető pályázati úton. Vissza nem térítendő hitelt a társasházi lakóközösségek akkor igényelhetnek, ha minden tulajdonos belegyezésével nyújtják be a kérelmet, és a kerülettől is kértek és kaptak támogatást. A fővárosnál pályázhatnak azok is, akiknek kerületében nem adott ez a lehetőség vagy kérelmüket elutasította a kerületi önkormányzat. Ilyen esetben a hitel kamatmentes, hatvan hónap alatt kell visszatéríteni.

Győri szerint nem kizárt, hogy az idei keret szűknek bizonyul. Ha többletigény lesz, akkor az önkormányzat pluszforrásokból próbálja pótolni a szükségletet. A pályázatok beadásának határideje március 18.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.