close
Csütörtökön drágult az olaj
Egyéb - Olaj

Csütörtökön drágult az olaj

A megnyugtató amerikai stratégiai tartalékok okozta újabb, szerdai árzuhanás után csütörtök reggel korrekcióban emelkedett kissé a kőolaj ára a szabadpiacon. Az európai autósok szerencséjére azonban az üzemanyagok jegyzésárai, akárcsak tavaly ősszel, ismét csak elszakadtak az alapanyag ellenértékétől és önállóan csökkenni kezdtek, köszönhetően az amerikai készletezési hullám enyhülésének – olvasható a pénteki Világgazdaságban.

Az Európában irányadó északi-tengeri brent könnyűolaj csütörtökön viszonylag gyorsan drágult Londonban: kora délután 26,36 dollár volt, 27 centtel drágább a szerdai zárónál, miután változatlanul nyitott, de fél órával később már 15 centtel emelkedett az ára.

A drágulást a szerdai árzuhanást követő technikai korrekción kívül más tényezőkkel is magyarázták elemzők. Emlékeztettek, hogy az olajárakat a benzin ellenértékének rendkívüli esése húzta le előző nap a New York-i árutőzsdén, de a piac a jelek szerint túlreagálta az amerikai stratégiai tartalékok növekedéséről érkezett jó híreket.

Akárhogyan is, az európai finomítók mérsékelték a termékárakat, s ezzel sikerült végre kikerülniük a keresletet is veszélyeztető ársávból. Ugyanakkor presztízsüknek is jót tett az üzemanyagok ellenértékének mérséklődése, hiszen áprilisban, amikor hirtelen megindultak felfelé a benzinárak, megjósolták, hogy június közepétől-végétől árcsökkenés várható.

Tőzsdei megfigyelők ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy az olcsóbbodó benzin profitrésproblémákat okoz az amerikai finomítóknak, és rövidesen némi hiány keletkezhet. Ezt a megfontolást már jelezte a benzin 0,0027 dolláros drágulása — közép-európai idő szerint csütörtök reggel — a NYMEX folytatódó szingapúri jegyzésében.

Elemzők ugyancsak emlékeztettek arra, hogy az iraki olajexportstop hatását az utóbbi napokban semlegesítette a benzin áralakulása, meg az a remény, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa július 3-án bizonyára ismét hat hónapra hosszabbítja meg az olajért élelmiszer programot Irak számára.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.