close
Csak eladni tud a Démász
Áram - Egyéb

Csak eladni tud a Démász

A Dél-magyarországi Áramszolgáltató (Démász) Rt. néhány nap alatt saját részvényeinek több mint egynegyedét adta el – írja a csütörtöki Világgazdaság.A Dél-magyarországi Áramszolgáltató (Démász) Rt. néhány nap alatt saját részvényeinek több mint egynegyedét adta el. A papírt ugyan alulértékeltnek tartják, de a sajátos törvényi szabályozás miatt nem tudnak többet venni belőle.

A Démász az elmúlt napokban két részletben összesen 11 723 saját részvényét adta el, így a korábbi 42 250 darabos állomány 27,7 százalékától vált meg.

Nem kívánjuk megmozgatni a piacot, de a kisebb tételű eladásokkal megfelelő árfolyamnyereséget tudunk realizálni – mondta Lehóczki Gábor, a Démász pénzügyi igazgatója. A vállalat vezetése egyébként továbbra is alulértékeltnek tartja a részvényt, de abból – szándékai ellenére – a sajátos jogi szabályozás miatt nem tud vásárolni. Az értékpapírtörvényt tavaly módosító jogszabály egyik záró rendelkezése ugyanis csak felvásárlási kötelezettség mellett teszi lehetővé a főtulajdonos befolyásának növekedését, a saját részvények után pedig a kibocsátó nem gyakorolhat szavazati jogot.

Így a Démász és néhány más tőzsdei társaság számára a sajátrészvény-állomány csak azon kereteken belül változhat, ami a törvény hatálybalépésekor fennállott. A szegedi áramszolgáltató korábban 1,14 százaléknyi ilyen értékpapírral rendelkezett. Nem tudják tehát kihasználni – a társasági törvénnyel összhangban álló – azt a közgyűlési felhatalmazást, amely az alaptőke 10 százalékáig terjedő mértékben teszi lehetővé saját részvények vásárlását.

A társaság április elején is csak egy sajátos konstrukcióval tudta átkötni az egy éve tartott papírokat. Az árfolyam ekkor 9800 forint körül volt, míg az eladási ár mintegy 10 600 lehetett, de ehhez hozzájön még a részvényenkénti 1000 forintos osztalék is. A kibocsátónál mindazonáltal azt remélik, hogy egy éven belül megváltozik a piaci folyamatokat indokolatlanul korlátozó jogszabályi rendelkezés, és a korábbiakban megszokott módon élhetnek e sajátos értékpapír adta lehetőségekkel.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.