close
A Slovnaft első embere a Mollal közös esélyeikről
Egyéb - Olaj

A Slovnaft első embere a Mollal közös esélyeikről

Slavomír Hatina, a Slovnaft vezérigazgatója a Portfóliónak adott exkluzív interjúbant, beszélt a társaság tavalyi tevékenységéről, gazdálkodásáról, a finomítói project első eredményeiről. A vezérigazgató kitért az olajipar regionális átalakulására is.
Közel egy év telt el azóta, hogy a Slovnaft és a Mol közötti stratégiai együttműködés bejelentésre került. Az eddigiekben meglehetősen kevés információ jelent meg a két társaság együttes terveiről. Milyen elsődleges eredményekről, változásokról lehet beszámolni?
A viszonylag szűkös információáramlás oka, hogy a MOL szakemberei jelenleg is az együttműködés különböző alternatíváit tartalmazó terven dolgoznak. Másrészt elsődleges eredményekről sem tudunk még beszámolni, mivel a tranzakció két fázisa (meglévő részvények megvásárlása és a tőkeemelés összesen 262 m dolláros értékben) tavaly novemberben és decemberben zárult. Az igazgatóságban 4 MOL delegált kapott helyet és összesen 18 MOL szakember dolgozik januártól cégünk managementjében. Így a valós együttműködés gyakorlatilag csak most kezdődött. Az elsődleges változások között a pénzügyi reorganizációt emelhetjük ki, melyet a MOL által végrehajtott tőkeemelés biztosított. Azaz a Slovnaft megkezdte hitelállományának leépítését, mely a közeljövőben is folytatódik.
Február 28-án nyílt napot tartottunk részvényelemzők és alapkezelők számára, melyre egész Európából érkeztek szakemberek. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a rendezvény igen sikeresnek bizonyult. A prezentáción bemutattuk a 2000-es év nem auditált, konszolidált eredményeit és vázoltuk jövőbeli elképzeléseinket. A tavalyi év teljesítményéből azt szeretném kiemelni, hogy az 1999-es veszteségek után ismételten profitábilissá vált a gazdálkodásunk, melyben jelentős szerepet kapott a grandiózus finomítói beruházási programunk (526 m USD) eredményeként létrejött modernizált termékszerkezet és az ehhez kapcsolódó magasabb árrések.
Az új technológiák bevezetése a társaságunkat az egyik legmodernebb európai finomítói kapacitással rendelkezők közé pozícionálta. Finomítónk felújítási programja lényegesen szélesebb skálára helyezi a potenciális szinergiákat. A két társaság mind kereskedelmi, mind pénzügyi, mind logisztikai területeken komoly szinergiahatásokat lát.
A legfontosabb üzenete a találkozónak az volt, hogy a Slovnaft továbbra is annak érdekében dolgozik, hogy a társaság a MOL-lal együtt vezető szerepbe kerüljön a közép-európai régióban.
A MOL 1999 őszén bejelentett stratégiájában szereplő saját reorganizációs programjának két meghatározó pillérét adta a létszámleépítés és a nem alaptevékenységhez tartozó tevékenységek leépítése, illetve értékesítése. Készül-e hasonló lépésekre a Slovnaft?
A Slovnaft az elmúlt években folyamatos reorganizációt hajtott végre, melynek része volt a létszámleépítés is. Így pillanatnyilag nincs szükség egyszeri jelentősebb beavatkozásra. Társaságunk korábban is törekedett arra, hogy kizárólag az alaptevékenységre koncentrálja erőforrásait, azaz nem rendelkezünk jelentősebb elidegenítésre váró vagyonnal. Jellemzően akvizíciók vonzataként jelent meg csupán olyan eszközpark a társaság mérlegében, amit a későbbiekben célszerűnek tűnt értékesíteni.
Napjainkban a Benzinol, töltő állomás hálózatot üzemeltető, 1995-ben megvásárolt leányvállalatunk eszközei között találhatók értékesítésre váró elemek. A Benzinol 12 olajtároló terminállal rendelkezik, jelenleg azonban mindössze 2 terminálra van szükségünk a nagykereskedelmi tevékenységünk folytatásához, így keressük a megoldást a fennmaradó olajtárolók értékesítésére.
A Slovnaft kapacitásait és a szlovák kereslet nagyságát ismerve a társaság erős export kényszer alatt van. Hogyan kívánják kezelni ezt a helyzetet? Milyen célokat tűztek ki a finomító kapacitás kihasználtsága terén?
Mióta én állok a Slovnaft élén egyetlen fő célkitűzése volt a társaságnak: a finomítói kapacitás maximális kihasználtsága. Nem szükséges magyarázni, hogy az optimális kapacitáskihasználtság a siker kulcsa. 2000 márciusában alakult át jelentősen finomítói termékskálánk, mely a gyakorlatban a fűtő olaj kibocsátás és értékesítés szignifikáns visszaszorulását eredményezte a magasabb hozzáadott értékű termékek javára (benzin, dízel). A 60%-os kapacitásnövekedés ezen magasabb hozzáadott értékű termékek esetében úgy következett be, hogy nem növeltük a nyers olaj felhasználásunkat. Célunk a 95%-100%-os kihasználtság melletti üzemeltetés. Az, hogy Nelson Complexity index alapján a legmodernebb finomítóval rendelkezünk a régióban, azaz a termékeink kitűnő minősége (mely már most megfelelnek a még csak a közeljövőben szabvánnyá váló követelményeknek) segít ezen cél elérésében.
A Slovnaft 47%-os piaci részesedéssel rendelkezik Szlovákiában amennyiben a töltőállomások számát nézzük, azonban értékesítés alapján csupán 30% alatti részesedést tudhat magáénak. Mik a terveik a hazai piaci részesedés növelésére?
Természetesen benzinkúthálózatunkat nem kívánjuk tovább bővíteni (hiszen ezt a szlovák versenyhivatal is megtiltotta MOL-Slovnaft ügylet engedélyezésekor 2004-ig), a közeljövőben a szolgáltatások minőségére és a szolgáltatások körének bővítésére helyezzük a hangsúlyt. Kétségtelen, hogy létezik egy bizonyos versenyhátrány a jelenlegi szolgáltatási színvonal vonatkozásában, azonban látni kell, hogy egyszerre egy jelentősebb célt tudott a Slovnaft megvalósítani és ez az elmúlt években a finomítói kapacitások fejlesztése volt. Most jött el az idő és állnak rendelkezésre a megfelelő források a kúthálózat fejlesztésére. Új designban és új szolgáltatásokban gondolkozunk.
Mik a következő három év fő kihívásai ön szerint stratégiai szempontból a közép-kelet-európai régió olajiparában?
A kihívás változatlan. Az iparági konszolidáció szükségszerűen folytatódni fog. Ennek jegyében, illetve erre készülve léptünk szövetségre a MOL-lal. Erős versenytársakat látunk, akik velünk szemben állnak. Szükségesnek érezzük egy másik partner megtalálását is, aki hozzánk hasonlóan értelmezi a szektor kihívásait és képes a közösen meghatározott célokért dolgozni.
Nyílt titok, hogy a MOL Lengyelországban is terjeszkedni kíván. Mindazonáltal MOL elért egy igen nehezen növelhető eladósodottsági szintet, míg a Slovnaft az újra nyereségessé vált gazdálkodása és a MOL tőkeemelése révén lényegesen jobb lehetőségekkel rendelkezik hitel jellegű forrásbevonás terén, mely természetesen akvizíciós célokra is fordítható. Elképzelhetőnek tartja-e, hogy a MOL és a Slovnaft közösen hajtson végre akvizíciókat? Egészen pontosan fogalmazva, elképzelhető-e a Slovnaft szerepvállalása a Gdanski Finomító megvásárlásában?
Személyes megítélésem szerint, azon tényező, hogy a MOL és a Slovnaft egyesítette erőit, azt jelenti, hogy a Slovnaft valamilyen formában részt vállal a MOL törekvéseiből. Természetesen a kérdésben megfogalmazottaknak is megvan az esélye, azonban semmilyen formában nem szeretném kommentálni a Gdanski Finomítóra vonatkozó részleteket. A közeljövő sok mindent tisztázni fog.
Érzenek-e valamilyen változást a pénzügyi intézményi befektetők körében, változott-e a Slovnaft iránti érdeklődés a MOL megjelenése óta?
A fő probléma a pozsonyi tőzsde egészének minimális likviditása. Ezen a piacon egyedüli blue chip szereplőként nem lehet csodát tenni. A szlovák piac erősen károsodott a múltban és a bizalom nem tért vissza. Ennek tükr
ében a Slovnaft iránti érdeklődés sem változhatott jelentősen.
EBRD hosszú ideje passzív részvényesnek látszik. Rendelkezik-e a Slovnaft információkkal az EBRD részvényesi szándékairól?
Az EBRD részvényesi szándékairól megítélésem szerint a közeljövőben kapunk tisztább képet, pillanatnyilag nem tudok információkkal szolgálni.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.