close
A Dynegy megvenné az Enront
Egyéb - Olaj

A Dynegy megvenné az Enront

Az amerikai Dynegy megerősítette: tárgyalásokat folytat az Enronnal a bajba jutott energetikai társaság megvásárlásáról – adta hírül a BBC.Az amerikai Dynegy tárgyal az Enronnal a bajba jutott energetikai társaság megvásárlásáról – adta hírül a BBC.

Az üzletet 8 milliárd dollár értékűre becsülik az elemzők, akik a Dynegy-t az Enronhoz hasonló cégnek tartják. Véleményük szerint a Dynegy többé-kevésbé az Enron egy számmal kisebb megfelelője, amely szinte lemásolta az Enron gyors és agresszív növekedési taktikáját, valamint vállalati politikáját, de mindvégig ügyelt arra, hogy a “nagy testvér” árnyékában maradjon. Az Enron eközben gyors növekedést követően a hitelezők és a részvénypiacok kedvencévé, valamint – bevételei alapján – az Egyesült Államok hetedik legnagyobb vállalatává vált. Az elmúlt hetekben azonban pénzügyi és befektetési hibák miatt az elemzők és a befektetők bizalmát is elveszítette, ráadásul több milliárd dolláros veszteséget kellett elkönyvelnie.

A két társaság egyesülését a szinergiák miatt is kedvezőnek tartanák az elemzők. A tervezett üzletről a Dynegy semmit nem árul el, de a cég képviselői szerint napokon belül várható a

tranzakcióról vagy annak szándékáról szóló nyilatkozat.

A Dynegyvel való tárgyalásokat az Enron is megerősítette, egyéb kommentártól azonban elzárkózott.

Piaci elemzők szerint nem kizárt, hogy a Royal Dutch/Shell és a General Electric is ajánlatot tesz majd az Enronra. A Reuters hírügynökség jelentése szerint az Enron-Dynegy üzlet a ChevronTexacót is érinti, amely 27 százalékban tulajdonos a Dynegy-ben. A tranzakció esetén az Enron részvényesei – akik az elmúlt három év során befektetésük értékének 80 százalékát elveszítették az Enron válsága miatt – szerény prémiumot kapnának.

Az Enron részvényei – amelyek tavaly augusztusban még darabonként 90 dollárt értek – szerdán tízéves mélypontra zuhantak, és mindössze hét dollárért cseréltek gazdát. A Dynegy ajánlatának hírére végül 9,05 dolláron zártak.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.