Időszerű-e még a házasság?

Robbanásveszélyes téma: házasodni – elavult hagyomány vagy a modern élet része?
Időszerű-e még a házasság?

Egy pontra mindannyian emlékszünk: mindig vannak emberek, akik nem értenek egyet. Ebben a rovatban fiatalok vitatkoznak olyan témákról, amelyek vitát szítanak. Ma arról van szó, hogy időszerű-e még a házasság.

Az élet sok arca közül a házasság szentsége talán a legnagyobb szeretet jele. Egyesek számára fontos társadalmi funkciót tölt be. Másoknak pedig inkább pénzügyi vagy praktikus kérdés. És akkor ott vannak azok is, akik már az elköteleződés gondolatától is frászt kapnak. A házasság nemcsak egy régóta létező intézmény, hanem olyan társadalmi változásokon is keresztülment, amelyek még mindig hatással vannak rá. A funky ifjúságreporterei, Marley és Lena a házassággal kapcsolatos kötelezettségekről és elvárásokról vitatkoznak – de a kötődésről és felelősségről is.


Pro: A házasság változásban

A Harmonet szakértője szerint a házasság koncepciója küzd a régi kényszerek ellen, és jól illeszkedik a folyamatosan változó társadalomba. 2007 óta Németországban például ismét több pár köt házasságot, mint a korábbi években. Ez nemcsak a házasság bevezetésének köszönhető, hanem általában a sokoldalú házasságkötési mintáknak.

Ennek egyik oka a házasságkötési életkor növekedése, valamint az, hogy többször is van lehetőség házasodni. Míg a 70-es évek elején az első házasságot a férfiak átlagosan 25, a nők 23 éves korukban kötötték, ma ez 33 év a férfiaknál és 32 év a nőknél. Emellett változik a házasság fogalma is, például abban, hogy ma már természetes, hogy el lehet válni, és a válás nem számít tabunak.

A hagyományos szerelem és az ígéret egy közös jövőre, amelyet a párok ünnepélyesen szeretnének megerősíteni – ez még mindig sokak számára fontos. A házasság egy másik személyért való felelősségvállalásról is szól. Különösen a bizonytalanság, nem elköteleződés és kötetlenség korában jelent különös értéket. Ha az ember együtt akar maradni, meg kell tanulnia együtt örülni és szenvedni, ami egy másik személlyel való kapcsolatban stabilitást adhat – legalábbis bizonyos mértékben.

Legyen szó romantikus, pénzügyi vagy praktikus okokról – a házasságkötés nem feltétlenül elavult. Jól illeszkedik a modern társadalom körülményeihez. Végső soron ez egy egyéni döntés, amely időközben a társadalmi szabadság szimbólumává vált, de egyben a lemondás képességét is feltételezi.


Kontra: A házasság elavult

Sok kultúrában már régóta le lehet mondani a házasságról, és ez nem is lenne olyan rossz ötlet: megszűnne az a társadalmi nyomás, amely sok fiatalt egy boldogtalanná váló konstrukcióba kényszerít. Mert a házasság intézménye még mindig társadalmi értékmérőként határozza meg, hogy valakinek „sikeres-e” a párkapcsolata.

Az emberek úgy érzik, csak akkor alkotnak „igazi” párt, ha összeházasodnak. Ez a házasságot túlságosan magas rangra emeli, és más párkapcsolati formákat leértékel. Ezzel el is érkeztünk a legfontosabb ponthoz: a keresztény szentségként felfogott házasság például gátolja a multikulturalitást. Az egyház oldaláról legalábbis megakadályozza, hogy az emberek eltérő vallási meggyőződéssel is házasságot köthessenek.

Ebben az értelemben a házasság koncepciója már nem működik, mint régen – a hagyományok fokozatosan elveszítik jelentőségüket. Jó példa erre, hogy a házasság jogi formája milyen sokáig maradt elmaradott: csak 2017-ben legalizálták Németországban az azonos neműek házasságát (és ez is csak világi szinten – egyházi áldás még mindig nincs belátható távolságban).

Ezen kívül a klasszikus elképzelés a két ember közti szerelemről egyre inkább kiegészül a poliamoria és más párkapcsolati formák elismerésével.

Nem mindig az a legjobb, ha a hagyományhoz ragaszkodunk, különösen akkor, ha az már nem tűnik időszerűnek. Léteznek más, ugyanolyan értékes módok is arra, hogy szerelmet mutassunk. Olyan utak, amelyek a régi hagyományok és a régi kényszerek nélkül is egyértelmű és sokszínű élethez vezetnek.

Kapcsolódó cikkek

Időszerű-e még a házasság?

Időszerű-e még a házasság?

Robbanásveszélyes téma: házasodni – elavult hagyomány vagy a modern élet része?

Ma már nem zuhanyozik az ember egy Tinder-randi előtt

Ma már nem zuhanyozik az ember egy Tinder-randi előtt

A Tinder megváltoztatta az ismerkedési szokásainkat. A koronavírus óta sokaknak elegük lett a randialkalmazásokból – mondja egy szociálpszichológus.