close
Vizsgálat kazahsztáni olajvesztegetés ügyében
Egyéb - Olaj

Vizsgálat kazahsztáni olajvesztegetés ügyében

A Mobil egy volt magas beosztású vezetője, aki a vádak szerint részt vett egy nagy kahahsztáni olajvesztegetésben, most együttműködik az ügy amerikai kivizsgálóival – írja a Financial Times.Együttműködik az amerikai hatáságokkal az a volt Mobil vezető, aki a vádak szerint részese volt egy kazahsztáni olajügyi vesztegetésnek. J Bryan Williams tárgyalta 1996-ban egy egymilliárd dolláros olajkoncesszió ügyét egy kazah cég számára. Még ugyanabban az évben letartóztatták adócsalásért, mert elmulasztotta bejelenteni, hogy az ügyben való részvételéért kétmillió dollárt kapott. A hivatkozott megvesztegetéses történetről várhatóan a június 23-i meghallgatáson vall, az ügy a maga nemében a legnagyobb az USA külföldi korrupciós eseteit vizsgáló bírósága előtt.

Az eset állítólag végiggyűrűzött az egész olajiparon, 1990-ben indult és azóta sok milliárd dollárt cserélt gazdát a volt szovjet területek szénhidrogénlehlőhelyeihez való hozzáférés kapcsán.

A vizsgálat a Mobil (ma ExxonMobil) szereplésére összpontosít, de számos más nyugati cég, így a Texaco és az Amoco neve is felmerült. Az ügy miatt aggodalom merült felt az USA partnere, Kazahsztánnal kapcsolatban is, hiszen vélhetőleg elnöke, Nurszultan Nazarbajev is érintett a csalásban. A kazah kormány tagadja, hogy bármi negatív szerepe lenne az ügyben. Nemrég felfogadta az egyik legnevesebb lobbicégét, a Patton Boggst is, hogy javítsa kapcsolatait Washingtonnal, amelynek a történet kellemetlenségeket okozott. Egy évi olajtermelésre szóló szerződés ára a vád szerint egyébként mintegy egymillió dollár volt.

Az ügyre márciusban derült fény, amikor az amerikai hatóságok letartóztatták James Giffen amerikai üzletembert, aki egyben Nazarbajev “speciális tanácsadója” volt a megvesztegetésben.

Giffen állítólag több mint 78 millió dollárt gyűjtött be a Mobiltól és más olajcégektől két vezető kazah tisztviselő számára. Svájci adatok szerint az érintett pénzeket tartalmazó bankszámlák közül legalább egyet Nazarbajev ellenőrzött.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.