close
Teljes a gázimportstop
Egyéb - Gáz

Teljes a gázimportstop

UkrajnĂĄbĂłl tegnap 15 Ăłra 25 perc Ăłta nem kapunk egyetlen molekula orosz gĂĄzt sem. MagyarorszĂĄgon teljes kĂśrű gĂĄzkrĂ­zis alakult ki. Ilyen a hazai fĂśldgĂĄzszĂĄllĂ­tĂĄs 50 ĂŠves tĂśrtĂŠnete sorĂĄn egyszer sem fordult elő. A legnagyobb hazai gĂĄzerőműveknek ĂĄt kell ĂĄllniuk olajtĂźzelĂŠsre, ĂŠs tegnap estĂŠtől a nagy ipari fogyasztĂłk ellĂĄtĂĄsĂĄt is korlĂĄtoztĂĄk – Ă­rja a NĂŠpszabadsĂĄg.

Ukrajna irányából tegnap a magyar határon folyamatosan csökkent az érkezõ gáz mennyisége, 15 óra 25 perckor pedig teljesen leállt a szállítás – közölte tegnap a földgázellátási krízisbizottság ülését követõen Molnár Csaba energiaügyi miniszter. Az ukrán határ menti beregdarócinál jóval szûkebb, Ausztriából érkezõ baumgarteni betáplálási ponton jórészt szintén orosz gáz érkezik, így annak visszaesését már hajnalban jelezte az osztrák rendszerirányító – közölte Zsuga János, a hazai földgázrendszerirányítást végzõ, Mol-tulajdonú FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója. Mivel azonban az onnan szállító egyes partnerek – az E.ON Ruhrgas, illetve a Gaz de France – erre az esetre is szerzõdtek a magyar kereskedõvel, az ottani tárolókból Magyarország felé ezen a vezetéken az igényelt napi 6 millió köbméter gáz fele, azaz mintegy 3 millió köbméter megérkezik – tudtuk meg Kutas Istvántól, a hazai nagykereskedelmet, illetve tárolást végzõ E.ON Földgáz szóvivõjétõl.

Orosz–ukrán részrõl tehát Magyarország magára van hagyva. Mostantól csak a belföldön felhalmozott készletekre számíthatunk. Szakértõk szerint ilyen a hazai földgázellátás több mint 50 éves történetében soha nem fordult elõ. Az ukrán–magyar határon a gáztovábbítás még a 2006-os gázhiány során sem állt le.

Tegnapra lĂŠnyegĂŠben az Ăśsszes, hozzĂĄnk hasonlĂłan az ukrĂĄn csĂľre kĂśtĂśtt tĂśbbi eurĂłpai orszĂĄgban, Ă­gy BulgĂĄriĂĄtĂłl kezdve egĂŠszen CsehorszĂĄgig szĂĄmos ĂĄllamban hasonlĂł helyzet alakult ki. CsupĂĄn hat nappal azutĂĄn, hogy januĂĄr 1-jĂŠn reggel 8-kor OroszorszĂĄg leĂĄllĂ­totta az ukrĂĄn belfĂśldi fogyasztĂĄsra szĂĄnt gĂĄzszĂĄllĂ­tĂĄsait, az elmĂşlt ĂŠvekhez hasonlĂłan tovĂĄbbra is fogadkozva, hogy ez nem fogja ĂŠrinteni az EurĂłpĂĄba irĂĄnyulĂł szĂĄllĂ­tĂĄsokat.

Zsuga JĂĄnos a krĂ­zisbizottsĂĄg ĂźlĂŠsĂŠt kĂśvetĂľ tĂĄjĂŠkoztatĂłn kifejtette: a reggeli ĂłrĂĄkban mĂŠg Ăşgy tĂťnt, az ukrĂĄn oldalon tartani tudjĂĄk a tegnapi, az igĂŠnyelt 38 milliĂł kĂśbmĂŠter/napnĂĄl 8 milliĂłval kevesebb, azaz 30 milliĂł kĂśbmĂŠteres szintet. Ám a vĂĄrhatĂł szĂĄllĂ­tĂĄsokrĂłl szĂłlĂł „menetrendet” az ukrĂĄn fĂŠl – az elmĂşlt napokban mĂĄr nem elĂľszĂśr – nem kĂźldte el. EzutĂĄn arrĂłl kaptak jelzĂŠst, hogy a szĂĄllĂ­tĂĄsok 30 helyett 20 milliĂł kĂśbmĂŠter/napos szintre mĂŠrsĂŠklĂľdnek. A megkeresĂŠst, illetve az ez elleni magyar tiltakozĂĄst mĂĄr kĂźlĂśnĂśsebben nem adminisztrĂĄltĂĄk le, mivel fĂŠl 4-kor teljesen kiapadt a gĂĄz a csĂľbĂľl. Az elmĂşlt napokban sok vitĂĄt kivĂĄltĂł nyomĂĄs mĂŠrtĂŠke most egyĂŠrtelmĂť: 0 bar. (A krĂ­zisbizottsĂĄg ĂźlĂŠsĂŠrĂľl szĂłlĂł, fĂŠl 4-re hirdetett sajtĂłtĂĄjĂŠkoztatĂł feltehetĂľleg emiatt kĂŠsett tĂśbb mint fĂŠl ĂłrĂĄt.)Zsuga szerint dĂŠlutĂĄnra az igĂŠnybe vehetĂľ forrĂĄsok mĂĄr csak „éppenhogy” bizonyultak elegendĂľnek a 68 milliĂł kĂśbmĂŠterre rĂşgĂł hazai igĂŠnyek kielĂŠgĂ­tĂŠsĂŠre. Emiatt a kereskedelmi gĂĄztĂĄrolĂłink csapjait a maximĂĄlis, 52 milliĂł kĂśbmĂŠter/napos kapacitĂĄsig kinyitottĂĄk. (A tulajdonos E.ON-tĂłl korĂĄbban kapott adataink szerint ez a szint 8 napig tarthatĂł fenn. UtĂĄna fokozatosan csĂśkken az innen kinyerhetĂľ mennyisĂŠg.) MolnĂĄr azt kĂśzĂślte: a konzultĂĄciĂłn tĂśbb korlĂĄtozĂł dĂśntĂŠst is hoztak. ElĂľszĂśr is ma dĂŠlelĂľtt 11-ig ĂĄtĂĄllĂĄsra kĂŠrik azokat a gĂĄzerĂľmĂťveket, amelyek ĂŠpp egy ilyen esetre helyben tĂĄrolnak fĂťtĂľolajat. (KorĂĄbbi informĂĄciĂłink szerint a tĂĄrolt mennyisĂŠg itt is csupĂĄn 8 napra elegendĂľ, de az elĂľszĂśr a Mol kĂŠszleteibĂľl, kĂŠsĂľbb pedig akĂĄr a stratĂŠgiai kĂľolajtartalĂŠkokbĂłl is kipĂłtolhatĂł.) Zsuga JĂĄnos szavai szerint ezek az erĂľmĂťvek jelenleg napi 6-8 milliĂł kĂśbmĂŠter gĂĄzfogyasztĂĄst kĂŠpviselnek. EstĂŠre kiderĂźlt, hogy nagy hideg miatti fogyasztĂĄsnĂśvekedĂŠsbĂľl fakadĂłan az erĂľmĂťveknek mĂĄr kedd ĂŠjszaka meg kellett tenniĂźk ezt a lĂŠpĂŠst.

Fontolgatják a napi négymillió köbméter kitárolási kapacitású stratégiai gázkészletek felszabadítását is. A lépést teljesen elõkészítették, de lapzártánkig nem adott erre utasítást a miniszter. Az FGSZ Földgázszállító este bejelentette, hogy elrendelik az elsõ korlátozási fokozatot. Ebbe azok a legnagyobb gázfogyasztók tartoznak, amelyek nem képesek a gázerõmûvekhez hasonló átállásra. Úgy tudjuk, ezek kizárásával további hatmillióval csökkenne a fogyasztás. A miniszter esti nyilatkozatában arról beszélt, hogy a nagy hideg miatt kedd éjszakától korlátozni kellett az óránként 2500 köbméternél többet vételezõ üzemek gázellátását. (Anyagi gondok miatt egyébként is áll a legnagyobb hazai ipari gázfelhasználónak számító péti Nitrogénmûvek.)

A II. és a III. korlátozási kategóriába az elsõnél kisebb fogyasztású olyan ipari üzemek tartoznak, amelyek közvetlen lakossági ellátást nem végeznek. E három kategória leállása mostanság 20 millió köbméteres igénycsökkenést jelentene. (A lehetséges összesített csúcsfogyasztásuk 34 millió köbméter.) Ez utóbbi két kategóriáról azonban egyelõre nem esett szó. Mint ahogy továbbra is teljes körû védelmet élvez a két utolsó kategória: a lakossággal kapcsolatban álló üzemek, a közintézmények és a háztartások. Korábbi számításainkat, miszerint ha nem lenne túl hideg és a lakossági, illetve közvetlenül a lakossággal kapcsolatban álló ipari fogyasztókon kívül senki nem kapna gázt, talán az import nélkül is kitartanának a tél végéig a hazai készletek, a miniszter és a vezérigazgató nyilatkozatai nem erõsítik meg. Õk csupán hetekrõl beszélnek.

A miniszter tájékoztatóján azt is közölte: mivel Magyarországra nem érkezik gáz, Szerbia és rajta keresztül Bosznia-Hercegovina felé is be kell szüntetnünk a gáztovábbítást. A kormány eddigi „nagyon erõs diplomáciai munkáját” a kialakult valós krízishelyzet miatt „diplomáciai offenzívával” váltja fel – közölte Molnár Csaba. Elsõ lépésként levelet írtak Ukrajna és Oroszország elnökének, illetve miniszterelnökének, valamint a cseh uniós elnökségnek, kifejezve azt a „nagyon erõs magyar álláspontot”, hogy két ország vitája nem veszélyeztetheti más államok gázellátását. Kezdeményezik továbbá Magyarország, illetve Ukrajna és Oroszország gazdasági vegyes bizottságai energetikai albizottságainak összehívását. Remélik, hogy erre a következõ napokban sor kerülhet, a fogadókészség függvényében. Szerbia, illetve Bosznia-Hercegovina értesítésén túl a cseh elnökségnél kezdeményezik, hogy a külügyminiszteri értekezleten eme két országon kívül a gázszállítások leállásában szintén érintett Macedónia és Horvátország is képviseltethesse magát.
A helyzet a miniszter ĂŠs a vezĂŠrigazgatĂł szavai szerint tovĂĄbbra is percrĂľl percre vĂĄltozik.