close
Szélerőművet avattak Kulcson
Áram - Egyéb - Megújuló

Szélerőművet avattak Kulcson

Egy falu áramigényét elégíti ki a Dunaújváros szomszédságában tegnap felavatott szélerőmű. A kétszázmillió forintos kulcsi áramgyár megépítéséhez az állam is hozzájárult: a költségek 40 százalékát vállalta magára – írja a szerdai Magyar Hírlap.

A Kulcson átadott szélerőmű kategóriájában a legnagyobb, 600 kilowattos teljesítménye több mint a duplája a tavaly decemberben Inotán avatott első s eddig egyetlen magyar szélkeréknek.

A kísérleti üzemet két hónapja kezdte meg a beruházó Első Magyar Szélerőmű Kft., melynek az német E. ON energetikai konszern a többségi tulajdonosa. Az 1700 órányi próbaüzem során a berendezés negyedmillió kilowattóra áramot táplált a Dél-dunántúli Áramszolgáltató Rt. középfeszültségű hálózatába. Ez az energia éppen elegendő Kulcs község áramigényének fedezésére.

Az avatóünnepségen Glattfelder Béla, a Gazdasági Minisztérium politikai államtitkára a megújuló energia termelésének fontosságára hívta fel a figyelmet. Mint elmondta: míg az Európai Unióban jelenleg a megtermelt energiamennyiség 6 százaléka származik megújuló energiaforrásokból, nálunk mindössze 3 százalék. (A két szélerőmű szinte kimutathatatlan mértéket tesz ki ebből a mennyiségből.)

A cél az, hogy ezt a mennyiséget 10 év alatt megduplázzuk, amire azért is szükség van, mert az Európai Unióban 2010-re már a megtermelt energiamennyiség 12 százalékát akarják előállítani a megújuló energiaforrásokból – hangsúlyozta. A Széchenyi terv támogatja azokat a pályázókat, akik a hagyományos energiahordozókat megújuló energiaforrásokkal akarják helyettesíteni, illetve bővíteni kívánják a megújuló energia felhasználását.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.