close
Szél- és napenergia New York-ban
Áram - Egyéb - Megújuló

Szél- és napenergia New York-ban

Az állami intézmények energiaszükségletük 20 százalékát megújuló energiaforrásokból, példuál a Nap és a szél erejéből nyert áramból kell hogy kapják 2010-re – jelentette ki hétfőn George Patai, New York állam kormányzója.
A The New York Times szerint Pataki törekvése a legambiciózusabb energetikai terv az USA-ban. A kormányzó egy eneregtikai szakemberekből, állami hivatalnokokból és környezetvédőkből álló csoportot is felállított, amelynek egyebek között az a feladata, hogy megtalálja a módját a karbon-dioxid kibocsátás csökkentésének New Yorkban, valamint harcoljon a globális felmelegedés ellen. Pataki megismételte a régi erőművekre vonatkozó, országszerte érvényes kibocsátási sztenderd meghatározását célzó felhívását. Mindezzel az ugyancsak republikánus kormányzó mintegy távol tartja magát Bush elnök egyre népszerűtlenebb környezetvédelmi politikájától.

A kormányzó által aláírt rendelet szerint az állami intézményeknek 2005-re villamos-energia szükségletük 10 százalékát kell megújulló energiaforrásból kapniuk, 2010-re pedig 20 százalékra kell emelni ezt az arányt. A rendelet olyan viszonylagosan független társaságokra is vonatkozik, mint például a State University of New York vagy a Metropolitan Közlekedési Felügyelet.
Az intézkedés példátlan az USA-ban, ugyanakkor szimpátiát keltett. New York-i vezető tisztségviselők szerint a törekvés megvalósítható. A terv segíthet kielégíteni az energia iránti egyre nagyobb igényt, enyhítheti a hagyományos energiahordozókra nehezedő terhet, valamint csökkentheti a levegőszennyezést. Ezzel szemben Bush elnök és Dick Cheney alelnök energetikai tervében nem sok szerep jut az energiatakarékosságnak és a megújuló energiaforrásoknak.
Pataki munkacsoportjának – amelynek tagja például a Ford Motor Company és az erőműveket fenntartó Orion Power képviselője is – novemberben kell először javaslatokat tennie a karbon-dioxid lehetséges csökkentésére.

A kormányzónak a régi, 30 évesnél idősebb erőművek kibocsátásának szabályozására vonatkozó javaslata szerint a nitrogén-oxid és a kén-oxid kibocsátás mértékét a legszigorúbb rendeletek határoznák meg.


Többnyire kérdőmondatokat használok, csillagásznak, atomfizikusnak készültem, de végül újságíró lettem. Húsz éve foglalkozom energiaügyekkel. Tizenhét éve, egy programozó barátommal alapítottuk az energiainfo-t, mindazoknak, akiket nemcsak a "mi" érdekel, hanem a "hogyan" is. Hiszek benne, hogy a kételkedés, és a nyitottság visz előbbre.